Rusya karışınca Bağdadi öldü

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Haziran 2017

Rusya’da muhalifler ayaklandı. Hapishaneler muhaliflerle dolduruldu. Her iç karışıklıkta Rus hükümeti’nin taktiği aynı. Dikkatleri başka yöne çekmek, halkı meşgul etmek için “Bağdadi öldürülmüş olabilir”li iddiayı gündeme taşıdılar. Rusya bunu her karışıklıkta Çeçenler Suriye ve DAEŞ üzerinden sansasyonel haberler servis ederek yapıyor.

Rus Savunma Bakanlığı, DAEŞ lideri Bağdadi’nin öldürülmüş olabileceğini açıkladı. Bu açıklama ardından sahneye çıkan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus uçaklarının 28 Mayıs’ta Rakka yakınlarında DAEŞ’ın üst düzey isimlerinin toplantı yaptığı bir binayı vurduğu ve 30’u saha komutanı olmak üzere yaklaşık 330 militanın öldürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Ebubekir Bağdadi’nin vurulan binada olduğu ve öldüğü bilgisinin farklı kaynaklardan teyit edilmeye çalışıldığı kaydedildi.

Öldürülen DAEŞ’lılar arasında,  Rakka Emiri Ebu el Hacı el Mısri, güvenlik servisinden sorumlu Süleyman el Şavvah ve Rakka ile Suhne arasında kalan bölgeyi kontrol eden İbrahim en Neyef el Hac’ın yer aldığı bilgisi paylaşıldı.


Lavrov’dan konuya i̇li̇şki̇n açıklama

Moskova’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Rusya Savunma Bakanlığının DAEŞ lideri Bağdadi’nin 28 Mayıs’ta Rakka’ya düzenlenen hava saldırısında öldürülmüş olabileceği açıklamasına yönelik bir soruya cevap verdi. Lavrov, “Bu açıklamaları ben de duydum. Henüz bunu yüzde yüz teyit edecek bilgiye sahip değilim.” dedi.

İlgilinizi Çekebilir:  Lavrov'dan ABD'ye yanıt: Bölge dar gelmeye başladı!

Lavrov, “Ancak bu tür örgütlerin daha sonra savaşma kapasitelerini yeniden sağlayabildiği tecrübe ile sabit bir durum. Bu DAEŞ ve Nusra için de geçerli.” ifadelerini kullandı.

Durum dedikleri gibiyse böylesi askeri bir başarının açıklanması için 19 gündür niçin beklenildi? sorusu yanıtsız kaldı.

ABD’den yanıt: Doğrulanmadı
Rusya’nın DAEŞ liderinin öldürülmüş olabileceğine yönelik açıklamasının ardından, ABD de bir açıklama yaptı. Açıklamada, Bağdadi’nin öldürüldüğü yönündeki haberleri henüz doğrulatılamadığı bilgisi verildi.

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?