‘Rusya, İsrail’e patronun kim olduğunu gösterdi’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Eylül 2018 | 14 Muharrem 1440 Pazartesi 19:16

İsrail’in düşmesine neden olduğu İl-20 uçağının ardından Rusya’nın ’ye S-300 savunma sistemi konuşlandırması kararını değerlendiren uzmanlar, Moskova’nın ’e kimin patron olduğunu gösterdiğini, ancak iki tarafın da ilişkileri koparmak istemediği yorumunda bulundu.

 

İsrail’in Suriye’de 15 mürettebatlı İl-20 uçağını düşürülmesine açmasının ardından Moskova, güçlerinin güvenliğini arttırmak için Suriye’ye S-300 konuşlandırma kararı aldı.

Konuyla ilgili Russia Today’e (RT) değerlendirmede bulunan İngiliz Martin Jay “İsrail’in bir noktada Rusya ile olan özel ilişkisinde sınırı aşması ve fazla ileriye gitmesi kaçınılmazdı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan anlaşmanın İsrail’e verdikleri inanılmazdı. Anlaşma İsrail’e fabrikaları veya İran askeri tesisleri olduğunu düşündüğü yerlere saldırı gerçekleştirme imkânı veriyordu” dedi.

Rusya ayrıca İran yanlısı milisleri Suriye’nin İsrail sınırından uzak tutma ve Suriye ordusuna S-300 sevkiyatı kararını dondurma kararı almıştı. İsrail’in adımından sonra bu anlaşma da donduruldu.

Jay “Tüm bahisler kapandı. Rusya, İsrail’e kimin patron olduğunu, artık saçmalık kabul etmeyeceğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

‘İSRAİL’İN İMKÂNLARI AZALACAK’

Moskova’daki Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Nikolay Surkov’a göre, Suriye’de S-300 konuşlandırılması İsrail’in ülkedeki hedefleri vurma imkânlarını azaltacak. S-300 konuşlandırılmasından sonra İsrail risk alırsa ya da daha pahalı silah sistemleri kullanırsa Suriye’de hava saldırısı düzenleyebilecek.

Surkov “Daha fazla kaynak kullanmaları, silahlı insansız hava araçları ve kruz füzeleri kullanmaları gerekecek. En azından birkaç yıl önce olası bir S-300 konuşlandırılması durumuna ne yapılabileceğini konuştuğumuzda bana böyle demişlerdi. Elbette bu daha zor, daha pahalı ve riskli olacak” dedi.

‘İKİ TARAF DA İLİŞKİLERE ZARAR VERMEK İSTEMİYOR’

Surkov “Rusya, İsrail’e ne kadar canının sıkıldığını gösterdi. Ancak Rusya ve İsrail partnerler, iki taraf da ilişkileri tehlikeye atmak istemiyor. İki tarafı da tatmin edecek bir yöntemin bulunacağını düşünüyorum. İsrail gelecekte daha dikkatli olacaktır, Rusya ise gerginliği tırmandırmaktan kaçınacaktır. Bu noktada bir cepheleşme yok, sadece ortak şikayetler var” ifadelerini kullandı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın