Reina Etkisi: Mülteciler sınırdışı edilecek, vize gelecek!

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Ocak 2017 | 11 Rebiülahir 1438 Pazartesi

Hükümet, “terör” olaylarında yabancı sayısının artması ve sınırlardaki hareketlilikten yola çıkarak, yabancı uyruklularla ilgili önemli kararlar almaya hazırlanıyor. Orta Asya ülkeleri vatandaşlarına vize koyulması gündemde. Türkiye’de şüpheli ve riskli oldukları saptanan mülteciler de sınırdışı edilecek.

İstanbul Reina’da yılbaşı gecesi 39 kişiyi öldüren saldırganın Orta Asya’dan geldiğinin anlaşılmasının ardından Ankara’da bir dizi toplantı yapıldı. Her ne kadar saldırganın nereli olduğu bulunamasa da risk almamak için tüm Orta Asya ülkelerine vize konacak. Bakanlar Kurulu ve güvenlik toplantılarında, son bir yıl içerisinde Türkiye’deki “terör” eylemlerinin ikisinin Orta Asya ülkeleri vatandaşı DAEŞ saldırganlarınca yapıldığı belirtildi.

Orta Asya’daki ülkelerden bazılarının vatandaşlarına vize konulması konusunda çalışma başlatıldığı öğrenildi. Türkiye’deki mültecilerin terör örgütleriyle ilişkileri ise ayrı bir çalışmanın konusu oldu. Verilen bilgiye göre, istihbarat, mültecilerle ilgili tarama yapıyor. Özellikle Orta Asya ülkelerinin istihbarat birimlerinden, Türkiye’de ikamet eden herkes için yeniden bilgi isteniyor.

Ancak, Türkiye’de ikamet eden ve sayıları 3 milyonu bulan Suriyeli mülteciler arasında “terör” olaylarına karışanlarla ilgili sıkıntı yaşandığı belirtiliyor. Bu kişilerin, Suriye kayıtlarına ulaşılamadığı için beyanları esas alınıyor. Bunun da sakıncalı olması nedeniyle istihbarat Suriyeli mültecileri de yakından takip ediyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Darbeci albaydan 'bir mermi bir insan' talimatı

Mültecilerin, ülkeye giriş çıkış yapma sıklığı, yaşamını sürdürdüğü şehir tercihi, ne sıklıkta ev değiştirdiği ve herhangi bir işte çalışıp çalışmadığı gibi bilgiler üzerinden inceleme yapıldığı belirtildi. Şüpheli hareketlilik ve riskli ilişkileri olanların da sınır dışı edilmesine ilişkin çalışma yapılmasına karar verildi.

Küresel Analiz

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?