Rusya, Esed yönetimini korumak için gizlice Gladyatör gönderdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Ekim 2016 | 4 Muharrem 1438 Çarşamba 12:38

’te Esed rejimi ile müttefiklerinin siviller ve sağlık tesislerini de hedef alan yoğun saldırıları gerekçesiyle ’nin Rusya ile ’de görüşmelerini sonlandırmasını arasında artan gerilim izliyor.

SURİYE’nin Halep kentinde şiddetlenen çatışmalar ABD ile Rusya arasındaki gerilimi zirveye çıkardı. Washington’un önceki gün Rusya ile Suriye müzakerelerinden çekilme kararı almasını dün temaslar için Brüksel’de olan ABD Dışişleri bakanı John Kerry’nin, “Suriye rejimi ve Rusya, parçalanmış cesetler, bombalanmış hastaneler ve uzun süredir acı çeken bir coğrafyada travma yaşayan çocuklar üzerinde askeri bir zafer arayışını öteye götürmek için diplomasiyi reddetti” sözleri izledi. ’yı en fazla tedirgin eden senaryo ise ABD’nin rejimine karşı askeri güce başvurma ihtimali.

İlgilinizi Çekebilir:  Şehir sallandı! Suriye'de peş peşe 5 patlama

Yeni̇ füzeler devrede

Rusya, Esed yönetimini korumak için Suriye’nin başkenti Şam etrafına “Gladyatör” lakaplı füze avcısı Antey-2500 rampaları sevk etti. ABD’nin Doğu ’de devriye gezen savaş gemilerinden Şam’a yönelik seyir füzeli ihtimalini değerlendiren Rusya, geçen hafta sonu Tartus deniz üssü üzerinden Şam çevresine rejim güçleri kontrolündeki bölgelere gizlice 12 bataryadan oluşan “Antey-2500” havasavunma sistemleri konuşlandırdı. Bu iddiayı önce Batı basını dile getirdi, daha sonra medyası da Moskova’nın bu sistemleri Suriye’de konuşlandırdığını bildirdi.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın