Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Halep’in doğusundakiler Nusra ile ittifak hâlinde

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 31 Ekim 2016 | 30 Muharrem 1438 Pazartesi 23:32

Dışişleri Bakanı Lavrov, ’nin kentinin doğu kesimlerindeki direnişçilerin, kendini feshetmiş bir grup olan Nusret Cephesi’nin “suç ortakları” olduğunu söyledi.

Kıbrıslı mevkidaşı Yannis Kasulidis ile Moskova’da gerçekleştirdiği görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Halep’in doğu kesimlerindeki gelişmelere de değindi.

Lavrov; “(’nin Suriye Özel Temsilcisi) Staffan de Mistura ve Batı basınının, Nusret Cephesi’nin Halep’in güneybatısında hükümet güçlerine düzenlediğinden açıkça bahsetmesi, işlerin, bu radikallerin yaptıklarını görmezden gelmenin mümkün olmadığı bir noktaya vardığını gösteriyor” dedi.

“Batı basını tüm bunların başında El ’nın olduğunu kabul ediyor. Nitekim eğer El militanlarının sayısı 200 ya da 300 olsaydı o zaman bu kadar olumsuz bir etkiye yol açıp sivil tesislere bu kadar ateş açamazlardı” diye devam eden Lavrov şu ifadeleri kullandı:

İlgilinizi Çekebilir:  Münbiç'in en büyük aşiretinden TSK'ya destek

“Bu da bizi, Halep’in doğu kesimlerinde bulunan geri kalan militanların öyle ya da böyle, isteyerek ya da istemeyerek Nusra’nın suç ortakları olduğuna bir kez daha ikna ediyor.”

Diğer taraftan Lavrov, ve Suriye hava güçlerinin Halep’te neredeyse iki haftadır hava operasyonu düzenlemediği bu dönemde kentteki ılımlı muhaliflerin eski El Nusra’cılardan hâlâ ayrılamamış olmasını da eleştirdi:

“Rusya ve Suriye uçaklarının hava operasyonlarına verdiği iki haftalık ara ara, ılımlı muhalifleri Nusra’dan ayırmak için yeterli olmalıydı. Daha önce ‘ABD ve müttefikleri ılımlıları El Nusra’dan ya ayıramıyor ya da ayırmak istemiyor’ demiştik. Fakat artık görünen o ki gerçekte bunu yapmak istemiyorlar.”

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın