Rus siber dolandırıcılardan milyon dolarlık vurgun

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Aralık 2016 | 23 Rebiülevvel 1438 Perşembe 22:07

Yalan haberlerin gerçekmişçesine haber yapıldığı günümüzde, dolandırıcıları bir milyondan fazla sahte kullanıcısı yarattı.

 

Rus internet dolandırıcılarının bir milyondan fazla sahte internet kullanıcı hesabı ve 250 binden fazla internet sayfası oluşturarak verenleri dolandırdıkları ve hiç izlenmeyen video ve okunmayan içeriklerden günde 5 milyon dolardan fazla kazandıkları ortaya çıktı.

Eylül 2016’da başlayan sahteciliğin, hâlâ devam ettiği de söyleniyor. Genel olarak yeni yazılan eklenti ve özelliklerle, siber ortamda yeni bir suç şeklinin habercisi niteliğinde olan bu dolandırıcılık kapsamında, sahte hesaplar internet ortamında gerçek hesaplar gibi beğeni ve tercihlerde bulunuyorlar. Bu programla birçok reklam verenin dolandırıldığı da ortaya çıktı.

Reklam odaklı bilgisayar güvenlik firması White Ops’un kurucu genel başkanı Michael Tiffany, “bu güne kadar ki hiçbir yöntem bu kadar kârlı olmamıştı. Danışmanlarımız dolandırıcılığı önlemek için güvenliği tamamıyla yeni bir seviyeye çıkarmak için çalışıyorlar” dedi.

Fetih Medya

Hırsızların, 6 bin 100’den fazla haberi ve içerik sağlayıcısını ‘insanlaştırarak’ reklam amaçlı açılan internet ortamlarını çaldığını da söyleyen Tiffany, bununla mücadeleye ilişkin çalışmalarının devam ettiğini de belirtti.

Suçun geldiği son noktaya baktığımızda, birçok ünlü internet sitesinin de bu işten zarar gördüğünü anlıyoruz. Aralarında Fox News, CBS Sports, The Times ve The Wall Street Journal gibi sitelerin de olduğu birçok kuruluş bu suçun güvenlik süzgecinden geçemediğini ve bu konuda detaylı bir araştırma yaptıklarını belirttiler. Bu suçtan etkilenen şirketler arasında Facebook ve Yahoo gibi içerik üreten büyük platformlar da bulunuyor. İlk hedefin Birleşik Devletleri olduğu bilinse de, birçok farklı ülkenin çeşitli kuruluşları da bu siber saldırıdan etkilendi.

İlgilinizi Çekebilir:  Siber güvenlik firması Symantec'ten Çinli bilgisayar korsanları uyarısı

Yaptıkları araştırma sonucunda izlerin ’ya kadar uzandığını söyleyen Tiffany; “bu olayın arkasındaki oluşumun sadece kâr amaçlı kurulmuş bir girişim olduğunu biliyoruz ve bunun Başkanlık seçimleri sırasında Rus hükümeti tarafından yapıldığı düşünülen ile bağlantılı olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Olayın boyutlarına baktığımızda açıdan bugüne kadar yapılmış en kazançlı siber suç olma özelliği taşıyan bu siber , internet suçlarıyla mücadele konusunda yeni çalışmalara ihtiyacın olduğunu da ortaya koymuş oldu.

 

Fetih Medya-Haber Merkezi

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın