Rus jetlerinden NATO uçaklarına Karadeniz’de taciz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Mart 2017 | 4 Cemaziyelahir 1438 Cuma 18:00

uçakları uçaklarına 10 Şubatta dört kez yaklaştı- ’nin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Wolters:- ‘Hava Kuvvetleri bu tür yaklaşmaları dikkatle takip ediyor. Üst düzey yetkililer de Ruslardan, bazen sonuçsuz da kalsa, bu tür eylemler konusunda bilgi almaya çalışıyor. Bazen istediğimiz cevabı alıyoruz bazen de hiç cevap alamıyoruz’

” ABD’nin Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tod Wolters, Rus jetlerinin NATO uçaklarını ’de 10 Şubat günü dört defa taciz ettiğini açıkladı.

Wolters Florida’nın Orlando kentinde düzenlenen Hava Kuvvetleri Derneği Hava Savaşları Sempozyumu’nda konuştu.

ABD’li komutan söz konusu tacizlerinin üçünün SU-24 uçakları ile yapıldığını, dördüncü tacizin ise Ilyushin II-38 tipi deniz devriye uçağı ile gerçekleştirildiğini söyledi.

Rus uçaklarının ABD ve müttefik unsurlarına bu denli tehlikeli yaklaşmasının muhtemel bir kaza veya bölgede tansiyonun yükselmesine sebep olacağından kaygı duyulduğunu dile getiren Wolters son altı ayda Rus tacizlerinin durağanlaştığını kaydetti.

Wolters, “Hava Kuvvetleri bu tür yaklaşmaları dikkatle takip ediyor. Üst düzey yetkililer de Ruslardan, bazen sonuçsuz da kalsa, bu tür eylemler konusunda bilgi almaya çalışıyor. Bazen istediğimiz cevabı alıyoruz bazen de hiç cevap alamıyoruz.” dedi.

Dört yaklaşmanın da birbirinden farklı şekillerde olduğunu belirten ABD’li komutan NATO’nun yakınlaşma dereceleri ve mesafeleri konusunda kaygılı olduğunu dile getirdi.

Bu tür tacizlerin nedenine ilişkin bir soru üzerine Wolters bu durumların bazen hata ile olduğunu bazen de bir tür önleme olarak yapıldığını savundu.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford Rus mevkidaşı Orgeneral Valeriy Gerasimov ile geçen haftalarda ’ın başkenti Bakü’de görüşmüştü.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) görüşmenin temel amacının ve Doğu Avrupa’da söz konusu olabilecek muhtemel yanlış hesaplamalarının önünün alınması için askeri iletişim kanallarının açık tutulması olduğunu açıklamıştı.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın