Ruhani: İran’a yaptırım ekonomik terörizmdir

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Aralık 2018 | 1 Rebiülahir 1440 Cumartesi 16:47

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ’nin İran’a uyguladığı yaptırımlarla ilgili ‘ekonomik terörizm’ ifadesini kullandı.

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, (ABD) tarafından İran’a uygulanan yaptırımları ‘ekonomik terörizm’ olarak değerlendirdi.

Tahran’da düzenlenen terörizm ile mücadele konferansı sırasında konuşan Ruhani yaptırımlar sonucunda Batı’nın , sığınmacı, bomba ve terörizm seline maruz kalabileceğini söyledi.

YAPTIRIM UYGULAYANLARA UYARI

Televizyon’da canlı olarak yayınlanan konuşmada Ruhani, “Yaptırımı uygulayanları uyarıyorum, eğer İran’ın uyuşturucu ve terörle mücadele gücü etkilenirse, sizi uyuşturucu, sığınmacı, bomba ve terörizm selinden koruyan kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya Afganistan, Çin, Pakistan ve Rusya meclis başkanlarının yanı sıra TBMM Başkanı Binali Yıldırım da katıldı.

Diğer yandan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika Birleşik Devletleri’nin sattığı silahların Orta Doğu’yu tutuşmaya hazır bir kava dönüştürdüğünü söyledi.

İran devlet basın ajansı IRNA tarafından aktarılan bilgiye göre Zarif, “Amerikalıların yaptığı ticareti akıl almayacak bir seviyede ve bölgenin ihtiyacının çok daha üstünde. Bu da Amerikalıların takip ettiği tehlikeli politikalara işaret ediyor.” dedi.

ABD Başkanı Donald ’ın ayında nükleer anlaşmadan çekilme kararının ardından Tahran’a yönelik yaptırımlar da yeniden uygulamaya girmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın