Robert Fisk: “Erdoğan, Esed ile barışmaya hazırlanıyor”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Ağustos 2016 | 20 Zilkade 1437 Salı 09:49

Independent gazetesinin Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, Gaziantep saldırısı ve Türkiye-Rusya ilişkileriyle ilgili makalesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Beşar ile olan eski dostluğunu yenileyeceğini yazıyor.

Deneyimli Orta Doğu muhabirine göre Türkiye Cumhurbaşkanı, Rusya’ya yaptığı ziyaretin ardından, Esed’le “yeniden dostluk kurmaya” daha yakın.

Fisk’in “Türkiye’nin düşmanlarından oluşan kara listesi büyürken, Erdoğan Suriye’de ile birlikte hareket etmeye hazırlanıyor” başlığını taşıyan makalesi, “Sultan, Esed ile eski dostluğunu yenilemeyi düşünüyor olabilir mi? Emin olun, düşünüyor” ifadesiyle başlıyor.

Türkiye’nin düşman listesindeki öncelikleri

Gaziantep’te 51 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı hatırlatan Fisk, hükümetin katliama tepkisinin, Erdoğan’ın yabancı düşmanlar listesindeki önceliklerini de gösterdiğini belirtiyor:

“Cumartesi akşamı yaşanan saldırıdan hızla DAEŞ sorumlu tutuldu. Ama ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’yi hedef alan ‘terör örgütleri’ listesini genişletti: PKK, DAEŞ ve Erdoğan’ın girişiminin arkasında olmakla suçladığı sürgündeki, tuhaf din adamı Fethullah Gülen ile destekçileri.

“Bu, bir düğünde yaşanan için oldukça uzun bir liste. Ve tüm bu ‘teröristlerin’, darbe girişiminin ardından bizzat lime lime olmuş olan polis gücü ve tarafından yenilgiye uğratılmak zorunda olduğunu varsaymalıyız.”

, kara listede değil”

“Türkiye’nin kara listesi kendi içinde gariplikler barındırıyor. Türkiye PKK’yı DAEŞ’le aynı kara listeye koyuyor. Aynı zamanda Suriye’nin kuzeyinde DAEŞ ile savaşan ’yi de, PKK ile eş tutuyor. Aynı , ’nin havadan desteğiyle DAEŞ’e karşı savaşıyor.

“Daha da ilginci şu; listede Erdoğan’ın son 4 yıldır yok etmeye çalıştığı Esad yönetimi yok.”

Fisk’e göre bunun en büyük nedeni, Türkiye’nin Rusya ile ilişkileri normalleştirme adımı atmış olması ve Erdoğan’ın iki hafta önce yaptığı Rusya ziyareti…

İlgilinizi Çekebilir:  Belçikalılarda terör paranoyası oluştu

“Suriye rejiminin Gaziantep’teki saldırıyla doğrudan ilişkisi olduğuna çok az sayıda Türk inanacaktır. Ancak St. Petersburg’a Çar Vladimir’i görmeye gittikten sonra Sultan Erdoğan, düşmanlarının sayısını azaltması gerektiğinin farkına varmış gibi görünüyor.

ile Şam’ın – iki tarafın da güvendiği kişiler aracılığıyla- gizlice görüştüğüne dair haberler ise Türkiye’deki muhalifleri paniğe sürüklüyor.

“Şu açık ki Erdoğan’ın yeni Rusya sevgisinin bir bedeli var. Çar, Esad’a olan sevgisini ve ordusuyla destek verdiği [Esad] hükümetinin yıkılması girişiminde Türkiye’nin oynadığı rolü gündeme getirmiştir. Sultan bu yüzden Şam Aslanı ile olan eski dostluğunu yenilemeye çalışıyor olabilir mi? Bundan emin olun.”

“Türkiye 80’lerin başındaki Pakistan’a benzemeye başladı”

Fisk, makalesinde şu benzetmeyi de yapıyor:

“Erdoğan, Gaziantep saldırısıyla ilgili kimi suçlarsa suçlasın, artık normal hale gelen bu vahşetin, kendi vermiş olduğu Suriye Savaşı’na dahil olma kararının doğrudan sonucu olduğunu görmek zorunda.

“DAEŞ ile ‘masa altından yaşadığı yakınlaşan’, Kürtlerle savaşı yeniden başlatan ve eski ortağı- yeni ezeli düşmanı Gülen tarafından planlanan darbe girişiminden sağ çıkan Erdoğan’ın yönettiği Türkiye, Pakistan’ın 1980’lerin başlarında Afganistan’a en çok mücahit gönderen ülke olduğu zamanlardaki haline her geçen gün biraz daha fazla benziyor.

sona erse bile Suriye’nin bir daha asla eski Suriye olmayacağı söyleniyor. Ama gerçek şu ki Türkiye de bir daha eski Türkiye olamayacak.

“O gün geldiğinde Türkiye’nin cumhurbaşkanının kim olduğunu görmek ilginç olacak.”

BBC

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın