Rekor DAEŞ operasyonları: 2 günde 12 ilde 441 gözaltı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Şubat 2017 | 8 Cemaziyelevvel 1438 Pazar 13:25

Yurt genelinde eylem yapacağı iddiasıyla iki günde rekor yaşandı. İstanbul, , İzmir, Bursa, Kocaeli, , Adıyaman, Çorum, , Gaziantep, Şanlıurfa ve Elazığ’da ’a yönelik operasyonda toplam 441 kişi gözaltına alındı.

 

İstanbul ve Kocaeli’de DAEŞ’a yönelik operasyonda 18 şüpheli gözaltına alındı.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, DAEŞ yanlısı olarak faaliyet gösteren ve haklarında eylem hazırlığında oldukları şeklinde bilgiler bulunan, aralarında İstanbul’da sorumlu düzeyde kişilerin de yer aldığı şüphelilere yönelik eş zamanlı düzenlendi.

 

Esenler, Şişli, Bağcılar, Bahçelievler, Maltepe, Sultanbeyli, Sancaktepe, Güngören, Beyoğlu, Pendik ve Ümraniye ilçelerindeki 20 adreste ve Kocaeli’nde bir adrese operasyon düzenleyen ekipler, F.Z, Y.S, M.K, İ.K, Y.K, İ.A, M.Ç, Ö.Y, S.U, Y.A, F.T, A.U, V.K, H.E, R.C.K, A.T, B.S. ile yabancı uyruklu A.W olmak üzere 18 şüpheliyi gözaltına aldı.

 

Şüphelilerin ikamet ve araçlarında yapılan aramada çok sayıda dijital malzemeyle örgütsel doküman ele geçirildi. Ayrıca operasyonda yakalanan 10’u çocuk 14 yabancı uyruklu kişi, sınır dışı işlemleri için bölge polis merkezlerine teslim edildi.

 

Ankara’da bir gecede 60 gözaltı

 

Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Şube Müdürlüğü () Şube ekiplerince DAEŞ’a yönelik operasyonda, çoğu yabancı uyruklu 60 şüpheli gözaltına alındı.

 

Sabaha karşı Ankara’nın Sincan, Çubuk, Yenimahalle ve Mamak ilçelerinde birçok adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda çoğu yabancı uyruklu 60 kişi gözaltına alındı.

 

Şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere Emniyet’e götürüldü.

 

İzmir’de eylem hazırlığı iddiası ile 8 gözaltı

 

İzmir’de DAEŞ’a yönelik operasyonda eylem hazırlığında oldukları ileri sürülen 8 zanlı yakalandı.

 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, DAEŞ’a yönelik kent merkezi ve Menemen ilçesinde belirlenen 9 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

 

Gözaltına alınan 8 zanlının adına çatışma bölgelerinde faaliyette bulundukları, DAEŞ üyeleriyle irtibat halinde oldukları, zaman zaman çatışma bölgelerine gidip geldikleri ve kentte eylem hazırlığında oldukları ileri sürüldü.

 

Zanlıların adreslerinde yapılan aramada çok sayıda örgütsel döküman ile bir av tüfeği ve bir ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

 

Şüphelilerin evlerinde Hanzala diye bilenen tekfirci Halis Bayuncuk ve Fetullahçı /Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) elebaşı Fetullah Gülen’e ait kitapların da bulunması dikkati çekti.

 

Fetih Medya

Bursa’da 46 gözaltı

Bursa’da DAEŞ’a yönelik operasyonda 46 kişi gözaltına alındı.

 

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, , Osmangazi, Yıldırım, Gürsu ve Orhaneli ilçelerinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

 

Operasyonlarda DAEŞ üyesi oldukları iddiasıyla aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 46 kişi gözaltına alındı.

 

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

 

Fetih Medya

Konya’da 75 gözaltı kararı,gözaltına alınan 35 kişi

Konya’da DAEŞ’a yönelik yapılan soruşturma kapsamında 75 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bugün eş zamanlı yapılan operasyonda 30’un üzerinde kişinin gözaltına alındığını ve operasyonun devam ettiği öğrenildi.

 

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından DAEŞ’a yönelik yapılan soruşturma kapsamında 75 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Bunun üzerine Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Özel Harekat Polisi eşliğinde bugün sabah saatlerinde daha önce belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 37 kişi gözaltına alınırken, operasyonun devam ettiği belirtildi. Şüphelilerin, örgüte lojistik destek sağladığı ve gidip- gelerek örgütle temasa geçtikleri ileri sürüldü.

 

 

Fetih Medya

Adıyaman’da 10 gözaltı

İlgilinizi Çekebilir:  Gönüllü ordu! 37 dilde kampanya

Adıyaman’da polis tarafından DAEŞ’a yönelik çok sayıda adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

 

Evlerinde arama yapılan ve bazı örgütsel doküman ele geçirilirken, toplam 10 kişi gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen şüpheliler sorgulanmaya başlandı. Ayrıca Adıyaman ve ilçelerinde Suriye uyruklu ailelerin yaşadığı 84 adreste DAEŞ ve diğer örgütlere yönelik kimlik sorgulaması yapıldı.

 

Fetih Medya

Bingöl’de 10 gözaltı

Bingöl’de, DAEŞ’a yönelik operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.

 

Alınan bilgiye göre, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığıca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, kent merkezinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

 

Operasyonda DAEŞ üyesi oldukları iddiasıyla 10 kişi gözaltına alındı.

 

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

 

Şanlıurfa’da 150 kişi gözaltına alındı

Şanlıurfa’da DAEŞ’a yönelik düzenlenen operasyonda çoğu Suriyeli 150 kişi gözaltına alındı. Operasyonun sürdüğü, gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

 

Elazığ’da 12 kişi gözaltına alındı

Elazığ’da DAEŞ’a yönelik Özel Harekat timlerinin desteğiyle düzenlenen eş zamanlı operasyonda 16 adres basılarak, 12 şüpheli gözaltına alındı.

 

Edinilen bilgiye göre, Elazığ Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde DAEŞ’a yönelik çalışma yaptı. Polisin yaptığı çalışmada il merkezi, Karakoçan ve Palu ilçelerinde 16 adres tespit edildi. Belirlenen adreslere bu sabah erken saatlerde Özel Harekat timlerinin de desteğiyle operasyon yapıldı. Operasyonda, 12 şüpheli gözaltına alındı.

 

Gözaltına alınan zanlılar Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilerek ifadeleri alınmak üzere İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

 

Operasyon kapsamında dijital veriler ele geçirilirken, 4 şüphelinin de arandığı öğrenildi.

 

Fetih Medya

Adana’da 25 gözaltı

Adana’da DAEŞ’a yönelik düzenlenen operasyonda haklarında sansasyonel eylem hazırlığında oldukları şeklinde bilgilerin de bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.

 

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şafak vakti DAEŞ’a yönelik Yüreğir ilçesi, Yeşilbağlar ve Kiremithane mahallelerinde operasyon başlattı. Aralarında özel harekat polisinin de bulunduğu yaklaşık 500 polis iki mahallede 53 adrese şok baskın yaptı. Yapılan baskınlarda 25 kişi gözaltına alındı.

 

Şüphelilerin DAEŞ yanlısı olarak faaliyet gösterdiği ve sansasyonel eylem hazırlığında oldukları ileri sürüldü. Zanlılar sorgulanmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü.

 

Adana polisi geçtiğimiz günlerde de DAEŞ’a operasyon yapmış, 7 kişiyi gözaltına almıştı

Çorum’da 19 gözaltı 

Çorum’da düzenlenen DAEŞ operasyonunda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı.

 

Çorum İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerince DAEŞ’e yönelik belirlenen adreslere sabaha karşı eş zamanlı operasyon düzenledi. İl merkezi ve bazı ilçeleri de kapsayan operasyonda belirlenen adreslerde arama gerçekleştirildi. Yapılan baskınlarda aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sağlık kontrolü için Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Ardından sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

Fetih Medya

Gaziantep’de 47 gözaltı

Gaziantep’te DAEŞ’e yönelik operasyonda 47 şüpheli gözaltına alındı.

 

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, belirlenen 51 adrese operasyon düzenledi.

 

Özel harekat ekiplerinin desteğiyle yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ve belgeler ile bilgisayarlara el konuldu.

 

DAEŞ üyesi oldukları ve örgütsel faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla 47 zanlı gözaltına alındı.

 

Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın