Rejim güçleri İdlib Bölgesi’ne geniş çaplı saldırılarını sürdürüyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2019 | 10 Ramazan 1440 Çarşamba 05:21

rejimi askerleri ve İran destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçleri ile muhaliflerin “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi” içerisindeki Hama ilinin batı kırsalındaki çatışmalar devam ediyor.

Askeri muhaliflerle çatışmaya giren rejim güçleri, yoğun hava ve kara saldırıları sonucu Hama’nın batı kırsalındaki el-Hamra ve Muhacirin köylerini ele geçirirken, Hama’nın batı kırsalındaki el-Huveyz köyünde ise yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Rejim güçlerinin ilerleyerek Hama’nın Gab Ovası ve İdlib’in Cisir eş-Şugur ilçesinde hakim olan Şahışbo Dağı’nı ele geçirmeyi hedeflediği tahmin ediliyor.

Rejim ve destekçilerinin saldırılarında 2 sivil öldü

Rejim ve destekçileri, sabah saatlerinden itibaren Hama’nın batı kırsalındaki Şehrenaz, el Hırriye, el-Huveyz, el-Huveyce, el-Ureyme köyleri ile İdlib’de Şeyhun ilçesi, el Habit, Hiş ve es-Sıhriyye köylerine kara ve hava saldırıları düzenledi.

Sivil (Beyaz Baretliler) kaynaklarına göre, rejimin Şehrenaz köyüne varil bombası kullanarak düzenlediği saldırılar ile İdlib’in güney kırsalındaki Hiş köyüne gerçekleştirilen hava saldırılarında 2 sivil öldü.

“İdlib Gerginliği Azaltması Bölgesi”ndeki son durum

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 2017’deki toplantısında, İdlib ve çevresini “Gerginliği Azaltma Bölgesi” ilan etmişti. Türkiye ve Rusya, rejim güçlerinin bu kapsamda başlatılan ateşkes sürecini ihlal eden saldırıları karşısında söz konusu bölge için ek bir mutabakata varmıştı.

Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018’de Soçi’de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Saldırılar, ’ın başkenti Sultan’da 25-26 Nisan’da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. sırasında yoğunlaştı. Son iki haftadır aynı yoğunlukta devam ediyor.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynakları, 25 Nisan’dan bu yana en az 130 sivilin yaşamını yitirdiğini, 340’tan fazla sivilin yaralandığını belirtiyor.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.