Rakka ve Musul’dan sonra, DAEŞ’ten ilk “bağlılık yemini’

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Nisan 2018 | 20 Recep 1439 Cuma 11:17

DAEŞ savaşçıları, kurdukları “hilafet” düzeninin geçen yıl ve ’de yıkılmasından sonra, ilk kez liderleri Ebubekir Bağdadi’ye bağlılık yeminlerini yenilediklerini açıkladılar.

DAEŞ, bombalama, pusu ve suikastlar gibi eylemlerini bu iki ülkede olduğu gibi Libya’da da sürdürüyor.

Bağdadi’nin, 2014 yılında Irak ve Suriye’de ilan ettiği “hilafetin” Irak’ta ve Suriye’de kentlerinin düşmesinin ardından dağılmasından sonra nereye gittiği bilinmiyor.

üzerinden yayınlanan açıklamada, “Kafirleri kızdırmak ve korkutmak için inananların ve Müslümanların halifesi mücahit şeyh Ebubekir Bağdadi’ye sadakat yeminimizi tekrarlıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Reuters’in konuyla ilgili haberinde örgüt konusunda olduğu ifade edilen Hişam Haşimi’nin görüşlerine yer verilerek, Haşimi’nin “Yeminin, Irak ordusunun Musul’u, Kürt ve militanların da Rakka’yı ele geçirmesinden bu yana Bağdadi’ye bilinen ilk sadakat yemini olduğunu söylediğine” yeri verildi.

Haberde, “Bağdadi’nin hayatta olup olmadığı konusunda çelişkili alınmıştı. Reuters’e dün yapan Haşimi, Bağdadi’nin iki ülke arasındaki geniş çöl bölgesinde bir yerlerde saklanmakta olduğu görüşünü belirtti. Bağdadi’nin öne gelen komutanlarından en az dördü, Amerikan hava saldırılarında öldürülmüşlerdi” ifadeleri yer aldı.


İktibas: haberyirmi, sorumluluk kaynağa aittir.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın