‘Rakka’ sözü yalan oldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Ekim 2016 | 26 Muharrem 1438 Perşembe 10:49

öncülüğündeki karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend, önümüzdeki haftalarda yapılması beklenen operasyonuna katılacak güçlerin çoğunluğunu, terör örgütü ’nin askeri kolu ’nin oluşturacağını söyledi.

ABD YPG’nin zafer hayaliyle yaşıyor

Pentagon’da düzenlenen basın toplantısına video konferans yoluyla canlı bağlanan Townsend, ‘Yakın muktedir olacak tek güç, YPG’nin belirgin bir bölümünü oluşturduğu Demokratik Güçleri’ diye konuştu.

“Demokratik Suriye Güçleri”, Suriye ’sı PYD ve YPG’ye meşru bir kılıf uydurmak için kurulan çatı örgüt. Örgütün büyük çoğunluğu, YPG’li teröristlerden oluşuyor.

“Kısa zamanlı bir planlamada başarılı olabilecek tek güç YPG. Elimizdeki bu güçle birlikte yakında Rakka’ya gideceğiz”

YPG’nin operasyona katılımı konusunda ’yle görüşmelerin sürdüğünü iddia eden Townsend, bölgesel aktörler ve Suriye’de yaşanan iç savaş gibi nedenler yüzünden sorunun oldukça karmaşık olduğunu vurguladı. Townsend, operasyonun yakın zamanda başlayabileceğini belirterek “Yeterli sayıda yerel gücün Rakka operasyonu için uygun olduğuna inanıyorum. Yine de, daha fazla yerel gücü operasyona katmak ve onları eğitmek planımız var. Yerel güçleri kullanma konusunda Münbiç iyi bir örnek. Yerel güçleri bir araya getirdik ve bölgede kalan temel öge onlar oldular” diye konuştu.

İlgilinizi Çekebilir:  Çavuşoğlu'nun Filistin için telefon diplomasisi sürüyor

“Türkiye istemiyor ama görüşmelerimiz sürüyor”

Townsend “Türkiye bizim hiçbir yerde ile birlikte hareket etmemizi istemiyor, özellikle Rakka’da. Türkiye ile görüşmelerimiz sürüyor ve bu yolda başka adımlar atacağız” dedi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın