PYD’yi Türkiye korkusu sardı!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Temmuz 2017 | 23 Şevval 1438 Pazartesi 13:38

harekatı için hazırlıklarını sürdüren , sınıra askeri yığınak yapmaya devam ediyor. Ankara’nın bu hamlesine karşı koymak için YPG, ’e zorunlu göç başlattı.

DAEŞ ve YPG’yi sınırlarından temizlemek için Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlatan ve ÖSO güçleri ikinci bir için hazırlıklarını sürdürüyor.

Önceki gün TSK tarafından sınırına yeni bir askeri araç ve personel sevkiyatı yapıldı. ’nin kentine bağlı YPG kontrolündeki Afrin’in sınır komşusu Kilis’e gönderilen 7 obüs ve tank taşıyan çekiciler ile içerisinde askeri personel bulunan konvoy sınır hattına ulaştı. ’ya da komşu olan Afrin’de, tehdit içeren noktalara yönelik başlatılması beklenen operasyon öncesinde ise bölgede yeni gelişmeler yaşandığı iddia edildi.

Karar Gazetesi’nin haberine göre, yaklaşık 70 bin nüfuslu Afrin’de yeni bir göç hareketi başladı. YPG’nin özellikle Afrin’in merkezini korumak için ilçe merkezinin etrafındaki köylerde yaşayan çok sayıda sivil halkı ilçe merkezine yönlendirdiği öğrenildi.

İlgilinizi Çekebilir:  Saha Gündemi: 16.06.2018

Örgütün, bu köylerde de yığınak yapmaya başladığı ileri sürüldü. Diğer yandan Suriye’de yaşanan iç savaştan önce farklı etnik grupların da yaşadığı Afrin’deki toplam nüfusun 170 bin olduğu ve bu sayısının savaşın başlamasıyla gittikçe düştüğü kaydedildi.

Öte yandan TSK’nın 24 Ağustos 2016’da başlattığı ve 216 gün süren Fırat Kalkanı Herakatı’nda 3 bini aşkın terörist etkisiz hale getirilirken bu süre zarfında 600 Özgür Suriye Ordusu mensubu ile 67 Türk askeri hayatını kaybetmişti. Başarılı geçen hareket boyunca dahil olmak üzere 2 bin 15 kilometre karelik alan temizlenmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın