PYD’nin ‘SDG oyunu’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ocak 2017 | 20 Rebiülahir 1438 Çarşamba 23:19

’nın Suriye uzantısı tarafından kurulan SDG’nin, tarafından da destek gören ‘PKK ile ilişkimiz yok’ iddiasının gerçeği yansıtmadığını, uluslararası raporlar ve örgüt üyelerinin ifadeleri ortaya koyuyor.

 

Geçtiğimiz günlerde SDG imzası taşıyan ve büyük bölümünü PYD/’nin oluşturduğu yapının “PKK ile ilişkisinin olmadığını” iddia eden açıklaması ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (), hesabından paylaşıldı.

 

ABD’nin PKK ile bağlantılı örgütlere verdiği destek ve son olarak CENTCOM’un paylaşımı tepki çekmeye devam ediyor.

 

PKK ile PYD’nin ayrı örgütler olarak değerlendirilmesinin “abesle iştigal” diye nitelendirildiği süreçte, sivil toplum örgütü temsilcileri de PKK ve PYD’nin ABD tarafından desteklenmesine bağlı gelişmelerin Türk ve Kürt halkları tarafından kabul göremeyeceğine işaret ediyor.

 

Bilim adamları ABD’deki bazı raporlarda da PKK PYD ilişkisiyle ilgili bilgilerin yer aldığına dikkati çekiyor.

 

 

PKK saldırılarına PYD desteği

 

Son dönemlerde ’de yakalanan teröristlerin ifadeleri de SDG’nin “PKK ile ilişkimiz yok” iddialarının doğru olmadığını gösteriyor.

 

PKK’nın, örgüt mensuplarını PYD saflarında savaşması için Suriye’ye yolladığı, PYD kamplarında eğitim alan örgüt üyelerinin PKK’ya destek amacıyla Türkiye’ye geçtikleri, daha önce yakalanan örgüt mensuplarının ifadeleriyle ortaya çıkmıştı.

 

 

“Birliktelik ABD raporlarında bile var”

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi İktisadi İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Serdar Erdurmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CENTCOM’un paylaştığı açıklamanın aldatıcı, yalan ve itibar edilemez olduğunu söyledi.

İlgilinizi Çekebilir:  ABD Tarafından Rakka’ya Yapılan Saldırı ‘İkinci Dünya Savaşından Beri En Büyük Kentsel Saldırı’ Oldu

 

 

ABD menşeli “Crysis Group”un hazırladığı raporda da PKK ve PYD ilişkisine dikkat çekildiğini belirten Erdurmaz, “Bu raporda PKK’nın 2003 yılında PYD’yi siyasi bir şemsiye olarak kurduğu ve 2011 yılında askeri bölümlerini oluşturdukları ifade edilmekte. Yani aslında birliktelik ABD’li raporlarda bile var.” dedi.

 

 

“PYD, PKK veya SDG iç içe geçmiş yapılardır”

 

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de Suriye ve Türkiye’deki herkesin PYD, PKK veya SDG’nin birbiriyle iç içe girmiş yapılar olduğunu görebildiğini vurguladı.

 

Türkiye’deki PKK ve ’lilerin her fırsatta örgütlerle bağlantılarına yönelik ayrıntılara ulaşılabildiğini aktaran Aldemir, şöyle konuştu:

 

“PKK ve HDP’lilerin ‘Biz sırtımızı PYD veya PKK’ya dayadık’ demelerinden tutun da her eylemlerinde Apo’nun ve PKK’nın sözde bayraklarını ABD bayraklarıyla beraber sallamalarına kadar her şeyi halkımız görüyor.

 

ABD, her türlü , mühimmat, istihbarat sağlayarak bunların yanında yer alması artık tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır.”

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın