PYD;Çekilmiyor aksine yerleşiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Kasım 2016 | 17 Safer 1438 Perşembe 09:19

’nin Özel Temsilcisi Brett McGurk, ’nin Münbiç’ten çekildiğini açıkladı. Son açıklama ABD’nin ‘ çekiliyor’ yönünde yaptığı üçüncü açıklama olurken, Münbiç’te bulunan kaynaklardan edinilen bilgiler McGurk’u yalanlıyor. ’nin Münbiç’e ilk girdiği dönemde yakılan nüfus ve tapu kayıtları çekilme oyununun en önemli unsuru olarak dikkat çekti.

230 AİLE GETİRİLDİ

Münbiç’e son 4 aylık süreçte 3 mahalleye PYD’nin sözde kantonu Kamışlı’dan 230 aile getirildi. Münbiç sakinleri, sonrası ilçeye yerleşen bu ailelerin tamamının PYD milislerinin aileleri olduğunu belirterek, kendilerine ilçe nüfus kaydı çıkardığı ve savaş sebebi ile göçmen zorunda kalanların evlerine yerleştirildikleri bilgisini veriyor. Hadavna, Cezire yolu ve Doğu Mahallesi PYD’nin Münbiç’te yerleştiği 3 ana mahalle özelliği taşırken Esed yönetimi bu bölgelere yerleşen PYD’lilere sahte kimlik düzenleyerek Münbiçli statüsü kazandırıyor.Öte yandan ABD’li temsilci McGurk’un, PYD’nin tüm yönetimi Suriye Demokratik Güçlerine () devredeceği açıklamasına rağmen Suriye’de bu isimle herhangi bir müstakil yapı bulunmuyor. PYD’nin atadığı isimlerden müteşekkil paravan örgütün herhangi bir merkezi ve faaliyetinin bulunmaması da dikkat çekiyor. Ayn-el Arap’tan yönetilen , ABD-PYD işbirliği ile terör örgütünün isgallerini meşrulaştırma adına üretilmiş hayali bir iddiadan ibaret. Yerel kaynaklar, PYD’nin hiçbir biçimde Münbiç’ terk etmediğini, tam tersi olarak eğitim, vergi, yerel idare ve demografik dizayn konusunda her geçen gün etkisini artırdığını vurguluyor.

7 köy daha aldılar

ABD ile birlikte ‘çekilme’ oyunu oynayan PYD, tam tersine Münbiç- hattına işgale başladı. yönünde ilerleyişini sürdüren /PYD Arime bölgesindeki Barsaya, Bugaz, Ulaşlı, Gandirliye, Sapveren, Kanlikuyu ve Kavuklu köyünü DAEŞ’tan teslim aldı.

İlgilinizi Çekebilir:  Tahrir-u Şam'dan soyguncu avı

Yine aynı açıklama
Fetih Medya

ABD Başkanı Barack Obama’nın DAEŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Amerikan yönetiminin daha önce yaptığı açıklamalardan farklı olarak, terör örgütü PYD/PKK militanlarının Münbiç’te bulunduğunu kabul etti. McGurk, hesabından yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde Fırat Nehri’nin batı yakasında yer alan Münbiç ilçesindeki PYD/PKK varlığına değindi. PYD/PKK militanlarının burada yerel unsurlara “eğitim” verdiğini iddia eden McGurk, bu işin tamamlanmasından sonra tüm örgüt unsurlarının ilçeden ayrılarak Fırat Nehri’nin doğusuna döneceğini kaydetti. McGurk, PYD/PKK’nın silahlı kanadı tarafından yerel unsurlara verilen eğitimin amacının, DAEŞ’tan kurtarılan ilçede güvenliği sağlamak olduğunu ifade etti. Obama’nın temsilcisi, ’nin (SDG) de DAEŞ’ın ’daki karargahını kuşatmak için ilerlemeye devam ettiği mesajını paylaştı. PYD/PKK, Suriye’de haraket alanını genişletmek için SDG adını kullanıyor. SDG çatısı altındaki militanların ve yöneticilerin tamamına yakını PYD/PKK’lılardan oluşuyor. ABD yönetimi daha önce yaptığı açıklamalarda ve Türkiye’ye bildirimlerinde, Münbiç’teki PYD/PKK unsurlarının ilçeden ayrılıp Fırat Nehri’nin doğusuna geçtiğini iddia etmişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın