PYD/PKK’lı teröristler hain saldırıyı sivillerin arasına gizlenip gerçekleştirmiş

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Şubat 2018 | 25 Cemaziyelevvel 1439 Pazar 21:36

tarafından hudutlar ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, bölgesinde /KCK/PYD-YPG  mensuplarını etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak için 20 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’de başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı” sürüyor.

 

Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, () Güvenlik Konseyinin terörle mücadeleye yönelik kararlarıyla sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak yürütülen harekat kapsamında, terör hedefleri vurulmaya devam ediliyor.

 

 PYD/PKK’lı teröristler zaman zaman sivilleri kullanarak saldırılar düzenliyor.

 

Güvenlik kaynakları, dün 2’si pilotu olmak üzere toplam 11 Türk askerinin öldürüldüğü harekat bölgesinde PYD/PKK’lı teröristlerin içinde çocukların da bulunduğu sivil grubu kullanarak gerçekleştirdiklerini bildirdi.

 

Saldırı anıyla ilgili bilgi veren güvenlik kaynakları, teröristlerden arındırılan bir köyün yakınındaki 1027 rakımlı tepeyi tutan komando birliklerine öğle saatlerinde 70-80 kişilik sivil grubun yaklaşması üzerine askerlerin havaya uyarı atışı yaptığını, uyarı atışını dikkate almayan kalabalığın ilerleyişini sürdürmesi üzerine 16 kişilik komando timinin grubu durdurmak amacıyla ettiğini, kalabalığa yaklaşan time sivillerin arasından el bombaları atıldığını, bu sırada köy içinde gizlenen PYD/PKK’lıların ve roketlerle saldırıya geçtiğini, ilk temasta 16 kişilik timden 9 Türk askerinin öldüğünü, saldırıya müdahaleye giden helikopterin bu sırada kırıma uğradığını ve 2 pilotun öldüğünü aktardı.

 

Sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyorlar

 

Çatışmanın başlamasının ardından sivillerin kaçarak yeniden köye döndüğü, 40 civarında PYD/PKK’lı teröristin yardıma giden komandolar tarafından etkisiz hale getirildiği, diğer teröristlerin ise kaçtıkları öğrenildi.

 

Bölgenin birkaç saat sonra tamamen teröristlerden temizlendiğini, köşeye sıkışan PYD/PKK’lıların sivilleri canlı kalkan olarak kullanarak bu tür saldırılar düzenlediklerini aktaran güvenlik kaynakları, harekatın başından itibaren sivillerin can güvenliğinin korunması için Türk Silahlı Kuvvetlerinin azami özen gösterdiğini vurguladı.

 

Öte yandan TSK unsurları, Özgür Suriye Ordusu mensuplarıyla harekat bölgesinde ilerleyişini sürdürürken, ele geçirilen köylerde çok sayıda el yapımı patlayıcı ile tuzaklar bulunduğu, bu patlayıcıların tek tek imha edildiği öğrenildi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın