Putin’den Avrupalı liderlere İran eleştirisi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ekim 2018 | 24 Muharrem 1440 Perşembe 19:44

Başkanı Vladimir Putin, Avrupalı İran’a yönelik önümüzdeki ay yürürlüğe girecek ABD’nin yeni yaptırımlarına karşı önlem almakta gecikmekle suçlayarak üstü kapalı olarak eleştirdi.

Uluslararası Rusya Enerji Günleri Forumu’nun ikincisinde konuşan Putin, ABD Başkanı Donald ’ı enerji alanında izlediği politikalar nedeniyle sert bir dille eleştirdi. “ piyasası yönetimine etmemesi daha iyi olur” dedi.

Putin, ABD’nin ’a yönelik ikinci dalga yaptırımlarının yürürlüğe gireceği 4 Kasım tarihine işaret ettiği açıklamasında ’nın yaptırımların etkisini hafifletmek için geç kaldığını söyledi. Petrol fiyatlarının yükselişindeki sebebin Washington’ın İran’a uyguladığı olduğunu savunan Putin, bu konuda Avrupalıların tutumuna dikkat çekti. “, ABD’nin İran’a yönelik uyguladığı yaptırımların etkisini hafifletmek için gecikti” ifadesini kullandı.

Rusya lideri Putin konuşmasının devamında Moskova’nın Avrupalı ülkelerle birlikte ABD’nin paketine rağmen İran ile ticari ilişkilerin sürdürülmesi için ortak çalışma yürüttüğünün de sinyallerini verdi. Moskova’dan daha önce yapılan açıklamada bu konuyla ilgili çalışmalarda sona yaklaşıldığı bildirilmişti. Ancak Putin’in eleştirisi, Avrupalı ülkelerin söz konusu çalışmalarda yavaş hareket etmesinden duyduğu rahatsızlığı gün yüzüne çıkardı.

Gelecek ay yürürlüğe girecek yeni ABD yaptırımlarına karşı tedbir almak isteyen Rusya, Tahran ile Moskova arasındaki ikili anlaşmaları hayata geçirmek için adımlarını hızlandırdı. Bu kapsamda önceki gün İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Moskova ile imzalanan ikili anlaşmaları görüşmek üzere Rusya’yı ziyaret etti.

Himmeti, Moskova ziyareti kapsamında Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ile bir araya geldi. Rusya’dan daha önce yapılan açıklamada İran ile ticarette dolardan vazgeçilmesi halinde ABD yaptırımlarının Tahran üzerindeki etkisinin hafifleyeceği belirtilmişti.

Moskova, ABD’nin kararlarına rağmen Tahran ile tam işbirliğinden geri adım atmayacağını ilan etmişti.

Rusya ile İran arasında enerji, ulaştırma, sanayi, ticaret, gümrük ve bankacılık başta olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğini hedefleyen 14 mutabakat zaptı bulunuyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın