Putin ve Erdoğan arasında Musul ve Suriye görüşmesi

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Ekim 2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonla görüştü. Görüşmede, Türk-Rus ilişkileri ile Suriye’deki gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Kremlin, liderlerin siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini de görüştüklerini belirtti. Kremlin’ın açıklamasında “görüşmede ‘terör örgütleriyle’ mücadelede işbirliğine karşı mücadele vurgusunun yapıldığı” belirtildi.

Kremlin’in yayınladığı basın bülteninde “Musul’un DAEŞ’den temizlenmesi operasyonu tartışıldı. Liderler Suriye krizinin son bulması hakkında fikirlerini paylaştılar. Rusya tarafı El Nusra ve El Nusra ile ilişkili gruplarla ılımlı grupların ayrıştırıldığından emin olunması gerektiğine dair vurgularda bulundu. 10 Ekim’de bu çerçevede gerçekleştirilen Türkiye-Rusya üst düzey görüşmeleri, karşılıklı siyasi, ticari, ekonomik işbirliği başlıkları tartışıldı.” denildi.

Anadolu Ajansının haberinde şu ifadeler yer aldı: “İki liderin, Türk-Rus ilişkilerini normalleştirme konusundaki kararlılıklarını vurguladıkları görüşmede, Halep’e insani yardım ulaştırılmasını sağlamaya yönelik çabaların hızlandırılması konusunda mutabakat sağlandı. Erdoğan’ın Fırat Kalkanı harekatı hakkında da Putin’e bilgi verdiği görüşmede, bölgenin güvenliği açısından DAİŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle ortak mücadelenin büyük önem taşıdığına işaret edildi.”

İlgilinizi Çekebilir:  BAE'den flaş Katar açıklaması: Talepler kabul edilmezse...

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?