Putin: DAEŞ Suriye’de 700 kişiyi esir aldı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ekim 2018 | 9 Safer 1440 Perşembe 21:27

Rusya Başkanı Vladimir Putin, “Teröristler Fırat’ın güneyinde ve Avrupa vatandaşlarını aldı. Fırat’ın doğusunda ABD’nin kontrolündeki bölgede ne olduğunu kimse bilmiyor, orada hala DAEŞ var. DAEŞ, Fırat boyunca ABD kontrolündeki bölgede varlığını artırdı. Teröristler toplam 700 kişiyi aldılar ve 10 kişiyi idam ettiler” açıklamasında bulundu.

Putin, Soçi’de düzenlenen Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısında Suriye’deki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye’de ABD tarafından kontrol edilen bölgelerde yaşanan sorunlara işaret eden Putin, “Fırat’ın doğusunda ne olduğunu kimse bilmiyor, orada hala DAEŞ güçleri var. DAEŞ, ABD’nin Fırat boyunca kontrol ettiği bölgelerde varlığını artırdı.” dedi.

DAEŞ’ın bölgede esir aldığı insanları idam etmeye başladığını belirten Putin, “Teröristler Fırat’ın güneyinde ABD ve Avrupa vatandaşlarını esir aldı. Toplam 700 kişiyi esir aldılar ve 10 kişiyi idam ettiler. Herkes sessiz, sanki hiçbir şey olmamış gibi bir sessizlik var.” diye konuştu.

Putin, ABD’nin bölgeye ilişkin hedeflerini yerine getiremediğine dikkati çekti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD’nin Suriye’de örgütü PYD/PKK’ya dayanarak kontrol ettiği bölgeye işaret ederek burada çok sayıda sorunun devam ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin İdlib’de başarılı çalışmalar yürüttüğünün altını çizen Putin, şunları kaydetti:

“Soçi mutabakatı çerçevesinde İdlib’deki süreç henüz tamamlanmadı. Ancak Türk ortaklarımızın sorumluluklarını yerine getirdiğini görüyoruz. Hatta bölgeye askeri bir bile kurdular. Türkiye terörizmle sert ve etkin bir şekilde ediyor.”

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın