Pompeo’nun Kuzey Koreli yetkililerle yapacağı görüşme ertelendi

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Kasım 2018 | 29 Safer 1440 Çarşamba 15:25

Washington/Şarku’l Avsat

Bakanı Mike Pompeo ile Kuzey Koreli yetkililer arasında yarın ’ta gerçekleştirilmesi planlanan görüşmenin ertelendiği duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, görüşmenin ertelenmesine dair net bir bilgi paylaşmazken, toplantının “takvimler karşılıklı imkân verdiğinde” yeniden planlanacağı ifade etti.

Dışişleri Bakanı’nın Kim Yong-chol ile yapacağı görüşmenin ABD Başkanı Donald Trump ile lideri Kim Jong-un arasında ikinci bir zirveye zemin hazırlaması bekleniyordu.

Sözcü, müzakerelerin devam ettiğini belirterek, “Trump ve Kim, Haziran ayında Singapur üzerinde anlaştıkları taahhütleri yerine getirmeye odaklanmış durumdalar” dedi.

Singapur’daki tarihi zirvenin ardından Pompeo da, Temmuz ayı başlarında Pyongyang’a gerçekleştirmişti. Ağustos ayı sonlarında ise Kuzey Dışişleri Bakanı ile görüşme gerçekleştirmeyi planlayan Trump, son anda ziyareti iptal ederek görüşmeden vazgeçti.

Kim Yong-chol, Kuzey Kore istihbarat servisinin eski generali iken şuan Kuzey Kore liderinin sağ kolu olarak görev yapıyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın