Pompeo’dan Irak’ın yeni Cumhurbaşkanına kutlama

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Ekim 2018 | 24 Muharrem 1440 Perşembe 08:24

ABD sözcüsü Heather Nauert, Bakan Pompeo ve Barham Salih arasında gerçekleşen telefon konuşmasına dair yazılı bir yaptı. AA’nın haberine göre; Pompeo’nun, Barham’ı görevi için tebrik ettiği belirtilen açıklamada, “Bakan Pompeo, ile olan ikili Stratejik Çerçeve Anlaşmamız uyarınca güçlü, egemen ve müreffeh bir için ABD desteğinin süreceğini söyledi.” ifadesine yer verildi.

SUUDİ ARABİSTAN VELİAHT PRENSİ’NE TEŞEKKÜR

Sözcü Nauert tarafından yapılan diğer bir yazılı açıklamada ise Pompeo’nun, Veliaht Prensi ’la da görüştüğü ve kendisine “sürekli ve güçlü ortaklığı” için teşekkür ettiği duyuruldu

Açıklamada ayrıca, “Bakan Pompeo ve Veliaht Prens Selman Yemen de dahil olmak üzere ABD-Suudi Arabistan iş birliğinin genişletilmesi ve bölgedeki İran rejiminin zararlı faaliyetlerine karşı geniş bir dizi bölgesel ve ikili meseleyi ele aldı.” bilgisi paylaşıldı.

POMPEO, ALMAN MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Bakan Pompeo’nun, Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Dışişleri Bakanlığında bir araya gelerek, İran ve ’nın saldırganlığına karşı mücadele, Suriye’de atılacak adımlar ve ortak önceliklere dair görüşme yaptığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pompeo ve Alman mevkidaşı Maas’ın, Suriye’deki çatışmaya barışçıl bir çözüm bulma yönündeki isteklerini dile getirdiği, bunun yanı sıra küresel güvenliğe yönelik tehditler ve bunlara karşı koymak için ’nun daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiği konusunda mutabık kaldıkları aktarıldı.

Açıklamaya göre, ikilinin ayrıca Kuzey ’nin elinde bulundurduğu nükleer silahları yok etmesi için uluslararası baskının gerekliliğinde de hemfikir oldukları ifade edildi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın