PKK koridoru Irak’a uzandı!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Ekim 2016 | 6 Muharrem 1438 Cuma 12:35

’nin kuzeyinde DAEŞ’in boşalttığı bölgelere yerleştirilen , tüm dikkatler buradaki savaşa yönelmişken, ’ın kuzeyinde de faaliyet alanını genişletti.

PKK, DAEŞ’in Haziran 2014’te Musul’u ele geçirmesinden sonra Irak’ta yaşanan istikrarsızlık, otorite ve güç boşluğu neticesinde, Irak’ın kuzeybatı ucundaki Ezidi nüfusun yoğun yaşadığı Sincar’dan Bağdat’ın doğusundaki Şii, Kürt ve Türkmenlerin yaşadığı Hanekin’e kadar uzanan hat boyunca, Irak Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) kontrolündeki topraklarda ’nin fiilî desteği ile etkinlik sağladı.

ABD Destekli PKK’nın Irak Topraklarındaki Örgütlenmesi!

Bölgede son birkaç yılda kamuoyunun gözünden kaçan en önemli ayrıntılardan biri, ABD destekli PKK’nın Kuzey Suriye dışında Irak toprakları içinde de üsler kurup örgütlenmesiydi. PKK, “DAEŞ ile mücadele” adı altında başta Sincar olmak üzere ve çevresinin yanı sıra, Tuzhurmatu ve Hanekin’de de konuşlandı.

PKK’nın Irak’taki siyâsî uzantısı olan Tevgera Azadi (Kürdistan Özgür Toplum Hareketi) isimli oluşum, Ocak 2016’da ABD’lilerin bilgisi dâhilinde “1. Kerkük Bölge Konferansı” adıyla Kerkük’te bir kongre yapmış ve çok kültürlü kentte “öz yönetim” kurulması için bir yol haritası belirlemişti. Bu hamle, aslında Kürtleri zora soktuğu kadar Iraklı Kürtleri ve Türkmenleri de zor durumda bıraktı. Çünkü özyönetim hamlesi, operasyonlar sonrası bölgede değiştirilecek demografik yapı ve haritaların altyapısı niteliğindeydi.

Haydar el-İbadi Yönetimi Ses Çıkarmıyor!

ABD destekli PKK’nın Kerkük’teki faaliyetleri bunlarla sınırlı kalmadı. PKK, kentin Türkmen ilçesi Dakuk’ta da ABD’nin Erbil Konsolosluğu’nun bilgisi dâhilinde bir ofis açtı. Bölgedeki Kürtler, ve Araplar arasında rahatsızlığa yol açan bu hamleler, PKK ABD korumasında olduğu için bugün de devam ediyor.

İlgilinizi Çekebilir:  DAEŞ'den Keşmir'de işgalci Hindu polislerine saldırı

Bunun yanında ’nin Başika’daki varlığından rahatsız olan Haydar el-İbadi yönetimi ise PKK’ya karşı bir hamle yapmak yerine ABD onayıyla örgüte yardım etmeyi sürdürüyor. Sincar’da Ezidiler için kurulan YBŞ’ye (Sincar/Şengal Direniş Birlikleri) yardım etme kılıfıyla PKK’ya ulaştırılan lojistik-silah-mühimmat desteğinin 40 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor. Örgüt ayrıca Sincar’da 4 adet kampını faaliyete geçirdi. Buranın Kandil’e alternatif olarak kullanılacağı söyleniyor.

Ubeydi Yasal Olmayan PKK Kampını Ziyaret Etmişti!

Türkiye, geçtiğimiz yıl Musul yakınındaki Başika’ya bir üs kurdu. Askerî üste Kürt, Arap ve Türkmenler DAEŞ’e yönelik operasyonlar için bir buçuk yılı aşkın bir süreden bu yana eğitime tâbi tutuldu. Şimdiye dek 15 bin kişi burada silahlı eğitim aldı.

Türkiye askerinin Başika’yı boşaltmasını isteyen Haydar el-İbadi yönetimi kendisiyle çelişkiye düşüyor. Çünkü daha geçtiğimiz yıl, Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi, yasal olmadığını ilan ettikleri PKK kampını ziyaret etmiş ve yürütülen çalışmaları takdir ettiğini söylemişti.

Yeni Şafak

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın