PKK ile Peşmerge arasında çatışma çıktı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Mart 2017 | 4 Cemaziyelahir 1438 Cuma 12:00

Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bakanlığı, ’un sınırındaki Sincar ilçesinde ile terör örgütü arasında çıkan çatışmaya ilişkin yazılı bir yaptı.

Peşmerge Bakanlığından yapılan açıklamada, “Sincar’a bağlı Sinun kasabasındaki bir grup Peşmerge, Hanesur köyüne geçmek isterken PKK’lılar ateş açtı ve bunun üzerine çatışma çıktı.” denildi.

Açıklamanın devamında, “Peşmerge birlikleri, bölgesinin her yerine gidip gelebilir, bunun için kimseden izin almaz. Biz bölgede savaş çıkmasından yana değiliz.” ifadeleri kullanıldı.

Roj Peşmergeleri olarak bilinen Suriye Peşmergelerinin komutanlarından Albay Kadir Şeyh Memi, çatışmada 4 Peşmerge ile 3 PKK’lı teröristin yaralandığını belirtmişti.

IKBY Peşmerge Bakanlığı bünyesindeki Peşmergelerin, terör örgütü PKK’nın Musul’un Sincar ilçesindeki varlığına karşı harekete geçirildikleri ifade edilmişti.

Albay Memi, AA muhabirine, “Güçlerimizden 500’ünü Şengal (Sincar) ilçesine bağlı Sinun kasabası ve Hanesur köyü arasında konuşlandırdık.” demişti.

Suriyeli Peşmergelerin sevk edildiği bölgelerin PKK’nın elinde olduğunu belirten Memi, “PKK militanlarının bölgeden çıkarılması için oraya güç takviyesi yaptıklarını” söylemişti.

Terör örgütü PKK, Ağustos 2014’te ’ın Sincar ilçesine saldırmasını bahane ederek bölgede varlık göstermeye başlamıştı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın