Petrol zengini Deyr ez Zor’da ABD ve Rusya’nın arasındaki mesafe 3 km

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Eylül 2017 | 22 Zilhicce 1438 Çarşamba 14:34

Bölge kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bir kısmı halen DAEŞ kontrolünde olan kenti çevresinde tarafından desteklenen güçleri ve yabancı Şii milisler ile tarafından desteklenen / güçleri arasındaki mesafe 3 kilometreye kadar düşmüş durumda.

Fetih Medya
İran’a yakın kaynaklar tarafından servis edilen bir [Sarı: , Kırmızı: Rejim ve Şii milisler, Siyah: DAEŞ]

5 Eylül’de Rusya destekli rejim güçlerinin üç yıldan fazla bir süredir devam eden DAEŞ kuşatmasını kırıp kentteki 137’inci tümen ile birleşmesi sonrasında ABD tarafından desteklenen YPG güçleri Deyr ez Zor kenti doğusunda yönelik bir operasyon başlatmıştı.

YPG güçleri başlatılan operasyon ile kısa sürede büyük ilerleme kaydetmiş, DAEŞ kentin doğu kırsalındaki birçok bölgeden direniş göstermeden geri çekilmişti. Gelinen süreçte ise kent merkezi etrafında ABD ve Rusya destekli kuvvetlerin arasındaki mesafenin 3 kilometreye kadar düştüğü belirtiliyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Almanya'da camiye saldırı

zengini Deyr ez Zor

’nin doğusundaki Deyr ez Zor kentinin bölgedeki en zengin petrol yataklarına sahip olduğu biliniyor. ABD ve Rusya’nın destekledikleri güçler aracılığıyla bölgedeki petrol kaynaklarına sahip olma isteği uzun bir süredir bilinmekte.

Rusya destekli rejim güçlerinin petrol zengini kente girmesiyle ABD’nin de YPG güçlerini bölgeye sürdüğü ifade ediliyor.

Çekişmenin kurbanı siviller

Deyr ez Zor kenti ve çevresinde ABD ve Rusya destekli kuvvetlerin güç gösterisinin en büyük kurbanı bölgede yaşayan sivil halk. Yerel kaynaklar son 72 saatte bölgede hakimiyet kurmak isteyen her iki tarafın düzenlediği hava ve kara saldırılarında 100’ün üzerinde sivilin yaşamını yitirdiğini ifade ederken. Bölgedeki insani durumun da kaygı verici olduğunu dile getiriyorlar.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın