Peşmerge de Musul’a ‘göz koydu’: Karış karış Kürdistan toprağıdır

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Kasım 2016 | 14 Safer 1438 Pazartesi 18:24

Güçleri Başika Cephesi Komutanı, “ güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer coğrafyanın tamamı karış karış toprağıdır.” dedi.

AA‘ya konuşan Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Hamid Efendi, Peşmerge güçlerinin Başika’yı tamamen kontrol altına aldığını ve hiçbir tehlike kalmadığını söyledi.

’in geride bıraktığı mayın ve bombaların temizliğinin sürdüğünü ifade efen Efendi,“Kısa bir süre içinde resmi daireler ve diğer evlerin kullanıma hazır hâle geleceğini söyleyebilirim. Birkaç gün içinde vatandaşlarımızın evlerine dönmesine izin vereceğiz. Halkımız huzur içinde hayatını sürdürebilecek. Evlerin içinde tek bir dahi kalsa sivillerin geçişine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Örgüte ait tüm tünellerin temizlendiğini ve DAEŞ’lilerin etkisiz hâle getirildiğini, 4 örgüt mensubunun da sağ ele geçirildiğini aktaran Efendi, “Tünelleri koruma altına almayı düşünüyoruz. Bunları gelecekteki torunlarımıza bir anı olarak bırakmak istiyoruz. Tüm dünya Peşmerge güçlerinin yerin üstünde ve altında teröristlerle amansız bir savaş verdiğini ve onları yendiğini bilsin” diye konuştu.

Efendi, “Peşmerge güçlerinin kontrol ettiği Ninova Ovası ve diğer coğrafyanın tamamı karış karış Kürdistan toprağıdır. Peşmerge, DAEŞ’tan kurtardığı bu bölgelerden hiçbir şekilde çekilmeyecektir. Kanla özgürleştirdiğimiz bu yerleri başka hiçbir güce teslim etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

İlgilinizi Çekebilir:  Yemen'deki Hudeyde operasyonu

Fetih Medya
DAEŞ’in elinde kalan bölgeler olduğuna vurgu yapan Efendi, Barzani’nin emir vermesi durumunda oraları da kurtarabileceklerine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Başkomutan Mesut Barzani emir verirse DAEŞ’ın elinde kalan ve Kürdistan’a ait olan diğer bölgeleri de kurtarıp silahlı güçlerimizin kontrolüne vereceğiz. Ancak halihazırda Başkomutan, güçlerimizi yerleştirmemiz ve savunmayı güçlendirmemiz yönünde herhangi bir talimat göndermiş değildir. Hendek kazmaya da başlamadık. Eğer emir gelirse ’un sol tarafı olarak bilinen doğu cephesini kontrol edebiliriz. Çünkü biz orayı da Kürdistan toprağı olarak kabul ediyoruz.”

Musul’un en büyük bölgelerinden biri olan Başika, Ağustos 2014’te DAEŞ’in eline geçmiş ve Peşmerge güçlerinin 7 Kasım’da başlattığı sonucunda 10 Kasım’da tamamen kontrol altına alınmıştı. DAEŞ’in eline geçmesinden önce Başika’da Ezidi ve Şahbek Kürtleri ile Araplar ve Asuri Hristiyanlar yaşıyordu.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın