Pentagon’dan İran için sert sözler

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Ekim 2018 | 22 Muharrem 1440 Salı 08:59

sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, İran’ın dün ’nin doğusundaki bazı hedeflere yönelik saldırısını, öncülüğündeki koalisyonla koordine etmeden gerçekleştirdiğini belirtti.

Binbaşı Robertson, “ güçlerine bir zarar verilmemiş olsa da bu saldırıyı halen değerlendiriyoruz ve oradaki karmaşık dikkate alındığında bu tür saldırılar Suriye’de aktif olarak DAEŞ ile eden güçleri tehlikeye düşürüyor.” açıklamasında bulundu.

ABD’nin, ile Suriye’de kuvvetlerin ayrışması için iletişim kanalı kurduğunu ancak İran’ın bu tür tedbirler almadığını kaydeden Robertson, “Koordinasyonsuz bir hava sahasına füze fırlatmak sivil ve havacılığa tehdittir.” ifadelerini kullandı.

Robertson, “Koalisyon, DAEŞ’ın Orta Fırat Vadisi’ndeki kalıntılarını yenecek kabiliyete sahiptir. İran’ın bu alandaki her davranışı sorumsuzca, güvensiz ve gerginliği tırmandırıcıdır.” diye konuştu.

KOALİSYON’DAN SALDIRI AÇIKLAMASI

Diğer yandan ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay Sean Ryan da konuya ilişkin Twitter hesabı üzerinden bir yaptı.

Albay Ryan, “İran kuvvetleri dün Orta Fırat Vadisi’ne yönelik habersiz bir füze saldırısı düzenledi ve açık kaynaklara göre İran askeri geçit törenine yönelik saldırı ile suçlanana militanlara yönelikti. Koalisyon kuvvetleri saldırıyı değerlendiriyor ve koalisyon güçlerine yönelik bir tehlike söz konusu değil.” paylaşımında bulundu.

İRAN’IN AÇIKLAMASI

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, Suriye’nin Deyrizor kentine bağlı Elbu Kemal ilçesine yapılan füze saldırısına ilişkin, “Bu bir başlangıçtı, devamı gelecek.” dedi. İran’a ait insansız hava araçlarının (İHA) da bir-iki ülkeyi aşarak hedefe ulaştıklarını kaydeden Bakıri, füzelerin ABD hakimiyetindeki DAEŞ bölgelerini hedef aldığını bildirdi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın