Pakistan’dan ABD’ye şok

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Ocak 2018 | 25 Rebiülahir 1439 Cuma 20:12

, ile askeri ve istihbari bilgi paylaşımını durdurdu. Bakanı Khurram Dastgir, ABD’nin Pakistan’a yönelik tehdit söyleminden de vazgeçmesini istedi.

ABD 5 Ocak’ta aldığı kararla teröre destek vermekle suçladığı Pakistan’a verdiği 900 milyon dolarlık askeri yardımı kesmişti.

Pakistan, ABD ile askeri ve istihbarati bilgi paylaşımını durdurdu. Pakistan Savunma Bakanı Khurram Dastgir, 900 milyon doları bulan askeri yardımların kesilmesinin ardından ABD ile istihbarat ve askeri işbirliğinin askıya alındığını açıkladı. Bakan, ülkenin teröre karşı savaşta yükümlülüklerini yerine getirmesinden ötürü ABD’nin Pakistan’a karşı tehdit söyleminden kaçınması gerektiğini söyledi.

Savunma Bakanı, Pakistan’ın terörle mücadelede başarılı olduğunu, ülkesinin ABD’yle işbirliği sayesinde örgütü El-Kaide’nin bölgeden çekildiğini söyledi.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ayrıca ABD’nin ’da milyar dolarlık harcama yapmasına rağmen hezimete uğradığı belirtilirken, Washington yönetiminin başarısızlığını Pakistan’a mal etmeye çalıştığı belirtildi. ABD 5 Ocak’ta aldığı kararla, İslamabad’ın tüm terörist gruplara karşı ”kararlı” bir tavır takınıncaya kadar askeri yardımlarını askıya aldığını açıklamıştı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın