Özbekistan’da Kerimov sonrası kara liste açıklandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Kasım 2016 | 21 Safer 1438 Pazartesi 18:27

Özbekistan devlet tv kanalı geçtiğimiz günlerde ölen eski diktatör İslam Kerimov döneminde işten çıkarılan başbakanlar hakkında program yayınladı.

Özbekistan devlet tv kanalında yayınlanan programda Kerimov döneminde görevlerinden uzaklaştırılan devlet yetkilileri, sanatçılar ve yazarların kara listesi olduğu belirtildi.

Özbekistan’da eski diktatör İslam Kerimov sadece muhaliflere değil, kendisinin şahsi olarak beğenmediği devlet adamlarına da çeşitli baskılar uyguluyordu.

Kerimov’un siyasi tarihi birçok hukuksuzluğa örnek teşkil edecek olaylarla dolu. Bunlardan biri 2012 yılının kasım ayında vefat eden eski Başbakanlardan Shukrullo Mirsaidov’u kendine rakip olarak gördüğü için işten kovmuş ve sokak ortasında polise dövdürmüştü.

1992-1995 yıllarda Başbakanlık yapmış Abdukhoshim Mutalov ise görevinden zorla istifa ettirildikten sonra lise öğretmenliğine atanmıştı.

İlgilinizi Çekebilir:  BM'den nükleer silah uyarısı

1991-1993 yılları arasında Özbekistan Parlamentosu Başkanı olan Shavkat Yuldashev, 2003 yılında BBC’ye verdiği bir röportajda niçin görevden alındığını bilmediğini söylemiş, 51 yaşında görevden uzaklaştırılan Yuldashev’e bir daha hiçbir yerde iş imkanı verilmemişti.

Kerimov’un selefi olan ve Gorbaçov tarafından eski SSCB Parlamentosu başkanlığa getirilen Rafik Nişanov 25 yıl vatanına geri dönememiş ancak İslam Kerimov’un vefatından sonra Özbekistan’a gelebilmişti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , ,

Bir Yorum Yazın