Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Özbekistan’da geçici ikâmet ihlaleri ile ilgili yeni karar

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Kasım 2019 | _8 _Kasım _2019 Cuma 18:32

Özbek Şevket Mirziyoyev, yabancı vatandaşların, geçici ve kalıcı ikamet kaidelerini ihlal etmesi sonucunda oluşan sorumluluklarını serbestleştirme konusunda bir karara imza attı

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, “Yabancı vatandaşların, geçici ve kalıcı ikamet kaidelerini ihlal etmesi sonucunda oluşan sorumluluklarını serbestleştirme doğrultusunda yapılan değişiklikleri”ni içeren taslağını imzaladı.

Bu kanun değişikliği öncesinde ikamet kurallarını ihlal eden yabancı vatandaşlara, Özbekistan Ceza Kanunu’nun 224. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. Yeni düzenleme ile yabancılara verilecek cezalar hafifletiliyor ve cezai sorumluluğu ortadan kaldırıyor.

Özbekistan’da ikamet koşullarını bir kez dahi ihlal eden yabancılara 50 ile 100 tutarında ceza ödetilirken, değiştirilen kanunla birlikte bu durum 5 ile 10 seviyesine indirildi.

Daha öncesinde Özbekistan, Orta ’da girilmesi en zor ülkelerden biriydi. Yabancıların, turistlerin 3 gün içerisinde yerel polise kayıt yaptırması gerekiyordu. Ayrıca yakın akrabaları veya arkadaşları olsa dahi yabancıların, Özbekistan’da yaşayan kişilerin adresleri ile kayıt yaptırması da yasaktı.

Geçen yaz ülkeye gelen kişilere, “e-Mehmon” sistemi ile elektronik kayıt imkanı tanındı ve koşullar hafifletildi.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.