Osman Kavala’nın kurduğu Açık Toplum Vakfı: Türkiye’deki faaliyetlerimizi sonlandırıyoruz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Kasım 2018 | 18 Rebiülevvel 1440 Pazartesi 17:10

Tutuklu Osman Kavala’nın da kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı, Kavala’nın başkanı olduğu Anadolu Kültür’e yönelik sonrası ’deki faaliyetlerini sonlandıracaklarını duyurdu.

 

Açık Toplum Vakfı, Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı.

Vakfın kurulu tarafından yapılan açıklamada, kararın “Son günlerde hakkında medyada yer alan asılsız iddia ve ölçüsüz spekülasyonlarının yoğunlaşmasının Vakfın faaliyetlerini sürdürmeyi imkansız kıldığı düşüncesiyle” alındığı belirtildi.

Vakfın yönetim kurulu, kurumun yurt dışı bağışlarıyla eylemlerine destek sağladığı iddiasını da ‘gerçek dışı’ olarak niteledi:

“Kurulduğu günden bu yana, Vakıf faaliyetleri İçişleri Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetlenmiştir. Ancak, açılan soruşturmalarla Açık Toplum Vakfı ile 2013 yılındaki Gezi olayları arasında bağlantı kurma çabaları olduğu görülmektedir. Bu çabalar değildir ve tümü gerçek dışıdır. Haberlerde bahsedilen yurtdışı bağışlar, usulüne uygun şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bildirilmiş, ve Genel Müdürlük tarafından bu bildirimler onaylanmıştır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , Osman Kavala’yı kast ederek “Gezi olaylarında teröristlerin finans kaynağı olan kişi içerde. Onun arkasında kim var? Meşhur Macar Yahudisi Soros” ifadelerini kullanmıştı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın