Ortadoğu’da dengeleri değiştirecek teklif!

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Haziran 2018 | 12 Şevval 1439 Salı 19:03

İsrail Bakanı Liberman’ın Hamas’ın elindeki 4 İsrail askerini bırakması halinde, için Güney ’ta bir liman inşa edebileceklerini ifade ettiği bildirildi.

İsrail ile Hamas arasında esir asker pazarlığı uzun süredir devam ediyor. İsrail’in Kanal 2 televizyon kanalının haberine göre, Savunma Bakanı , karşılığında güney Kıbrıs’ta Gazze ambargosunun hafifletilmesi için liman kurulmasını teklif etti. Hamas ise, elindeki askerler karşılığında İsrail hapishanelerinde bulunan bazı Filistinlilerin de serbest bırakılmasını talep ediyor.

İsrail’in Channel 2 televizyon kanalının dün akşam Bakanı Lieberman’a yakın kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, Kıbrıs Rum yönetiminde kurulacak yarı liman iskele, Gazze Şeridi’ne gidecek tıbbi , ticari ve genel ihtiyaç malzemesinin yükleme noktası olarak kullanılacak. Liman iskelesinin tüm masraflarını İsrail karşılayacak.

Kibris’tan küçük gemi̇ler gazze’ye gi̇decek

Kıbrıs’ta Gazze ambargosunu kontrol merkezi, Filistinlilere uygulanan ambargonun kaldırılması yöntemleriyle ilgili görüşme sırasında daha önce gündeme gelmişti. İnşa edilecek büyük gemilerin de yanaşabileceği iskele, İsrail’in denetiminde yönetilecek.

İsrail, büyük yardım gemilerinin önce Güney Kıbrıs’ta inşa edilecek iskeleye kontrollü şekilde ulaşması, yüklerin Kıbrıs Rum yönetiminde boşaltılması ve ardından küçük gemilerle Gazze’ye ulaştırılmasını hedefliyor.

İsrail Savunma Bakanı ’ın geçen hafta Lefkoşa’da bir araya geldiği Rum Savunma Bakanı Savvas Angelides ile Gazze kontrol iskelesi konusunda anlaştığı ve çerçeve anlaşması ile iskelenin yeri gibi teknik konuların önümüzdeki günlerde ortaya çıkacağı belirtildi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın