‘Ortadoğu’da barış için İran yayılmacı siyasetini bırakmalı’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Eylül 2018 | 19 Muharrem 1440 Cumartesi 16:52

Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr:’Ortadoğu’da barış ve istikrarın sağlanması için İran’ın yayılmacı ve yıkıcı siyasetinden caydırılması gerektiğine inanıyoruz’

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Ortadoğu’da barışın sağlanması için İran’ın yayılmacı ve yıkıcı siyasetini bırakması gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre ’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap eden Cubeyr, davasının ülkesi ve İslam dünyası için önemini vurgulayarak, 1967 sınırlarında başkenti Doğu olan Filistin devletinin kurulmasının bir hak olduğuna dikkati çekti.

İsrail-Filistin gerilimine işaret eden Cubeyr, bölgede çözüme ulaşmak için iyi niyetli çabaların artırılması çağrısını yineledi.

Cubeyr, yaklaşık 4 yıldır Husilerle çatışmaların sürdüğü Yemen’deki duruma da değindi.

Ülkesinin Yemen ekonomisini desteklemek için 2 milyar yardımda bulunduğunu aktaran Cubeyr, 4 yılda Yemen’e yapılan insani yardım bedelinin ise 13 milyar doları geçtiğini ifade etti.

Cubeyr, bugüne kadar “İran’a bağlı terörist Husi militanların” Suudi Arabistan’a fırlattığı 199 füzenin engellendiği bilgisini vererek, İran’ı “terörist eylemleri ve saldırgan tutumunu sürdürmekle” suçladı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr, “Ortadoğu’da barış ve istikrarın sağlanması için İran’ın yayılmacı ve yıkıcı siyasetinden caydırılması gerektiğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Yemen’de meşru yönetime yapan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Ülkenin birçok kenti ordu ile Husiler arasındaki çatışmalara sahne oluyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki ise Mart 2015’ten bu yana Yemen hükümetine destek veriyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın