OPCW, Skripaller’e Noviçok saldırsını doğruladı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Nisan 2018 | 26 Recep 1439 Perşembe 22:00

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanlarının, eski Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın Noviçok (A-234) adlı maddeyle zehirlendiğini doğruladığı açıklandı.

Sky News televizyonu, OPCW uzmanlarının Skripal vakası çerçevesinde yaptığı analizin sonuçlarının yayınladığını duyurdu.

‘Anali̇zleri̇n sonuçları i̇ngıltere tarafından yapılan çıkarımları doğruluyor’

Habere göre OPCW’den yapılan açıklamada, “OPCW laboratuvarları tarafından biyolojik numuneler ve çevresel numuneler üzerinde yapılan analizlerin sonuçları, Salisbury’de kullanılan ve birkaç kişinin ciddi şekilde zarar gördüğü zehirli kimyasal maddeyle ilgili İngiltere tarafından yapılan çıkarımları doğruluyor” dendi.

Uzmanlar, Skripaller’e yönelik saldırıda kullanılan maddenin yüksek saflığa sahip olduğunu ve neredeyse hiç kirlilik içermediğini kaydetti.

Johnson: OPCW, Londra’nın bulgularını doğruladı

Bu arada OPCW’nin açıklaması sonrası konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, kurumun Londra’nın bulgularını doğruladığını söyledi.

Saldırıda kullanılan maddenin düzeyli sinir gazı ‘Noviçok’ olduğunu belirten Johnson, saldırının sorumluluğunu bir kez daha Rusya’ya yükleyerek “Kullanılan maddeyle ilgili hiçbir şüphe olamaz ve için Rusya dışında alternatif bulunmuyor. Zira sadece Rusya, ilgili gereçlere, gerekçeye ve uygun geçmişe sahip” ifadelerini kullandı.

‘Kremli̇n yanıt vermeli̇’

“Bu tür silahların kabaca kullanımını engellemek için partnerlerimizle yorulmadan çalışacağız. Bu doğrultuda atılacak adımları istişare etmek üzere OPCW İcra ’ni toplantıya çağırdık” diye devam eden Johnson, Kremlin’in yanıt vermesi gerektiğini savundu.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın