Öksürüğünüz kesilmiyorsa dikkat

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Şubat 2017 | 9 Cemaziyelevvel 1438 Pazartesi 04:18

Kış aylarının ve sert geçmesi birçok hastalığı tetikliyor.

Havaların soğuk ve sert geçmesi en çok bebekleri etkiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öznur Yılmaz Gondal, çocukların sıklıkla yaşadığı krup hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Dr. Öznur Gondal, krup sendromunu gırtlak çevresini tutarak akciğere giden hava girişini önleyen bir viral hastalık olarak tanımlıyor. Bu hasatlığın çoğunlukla bebeklerde görüldüğünü belirten Dr. Gondal, ilk belirtilerin soğuk algınlığı ile başladığını daha sonra kaba bir öksürüğe dönüştüğünü ifade etti. Gondal, erkek çocukların kız çocuklarına oranla krup sendromundan daha fazla etkilendiğini, bu virüsün enfeksiyon taşıyan kişilerin hapşırması ve öksürmesiyle etraftakilere bulaştırdığını belirtti.

Fetih Medya

Krup sendromun daha çok gece solunum problemleriyle ortaya çıktığını belirten Gondal, eğer çocuklar nefes alma ve yutkunmada zorlanıyorsa, ağzı açık ve salyası akıyorsa veya halsizlik-bitkinlik yaşıyorsa, normalden hızlı nefes alıp veriyorsa, ağız çevresi ve tırnak gibi bölgelerde morarma başladıysa çocukların acilen hastaneye götürülüp bir an önce tedaviye başlatılması gerektiğini ifade etti.

İlgilinizi Çekebilir:  Savaşın da ahlakı olur

Krup sendromu olan çocuğun odasında daha rahat nefes alması ve uyuması için başının yüksekte durması gerektiğini söyleyen Dr. Gondal, çocuğun gün içerisinde aldığı sıvının artırılması gerektiğini, bulunduğu oda ısısının 20 derecenin üzerinde, nem oranının ise 50 derecenin altında olmaması gerektiğini belirtti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , ,