Obama’nın mirası: İran

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Ocak 2017 | 26 Rebiülahir 1438 Salı 12:56

Koltuğu Donald ’a bırakarak sahneden çekilen Obama, geride ciddi bir sorun bıraktı.

 

Siyaset Bilimcilerin “hareketsizlik” ya da “geriden gelme” şeklinde tanımladıkları “Obama’nın dış politikası” , boşluklarını ’nın doldurduğu, terör örgütlerine doğma ve büyüme alanları açtı.

 

Obama’nın Trump’a bıraktığı en ağır sınavlardan biri olan konusunda bir başka gelişme var k! Gözlerden kaçmak üzere: İran.

 

Rusya ve terör örgütlerine olduğu kadar İran’a da geniş bir manevra alanı sağlayan Obama yönetimi, ’ın her alanda devam ettirdiği “yayılma” politikasını daha da sağlamlaştırmış oldu.

Yeni Şafak Yazarı Taha Kılınç, 21 Ocak tarihli köşesinde Obama’nın İran mirasını yazdı.

 

 

İşte yazının ilgili bölümü:

Etkili aktör

Ortadoğu ve İslâm dünyası açısından bakıldığında, Barack Hussein Obama’nın siyasi mirasının yeni döneme intikal eden en önemli sonucu, İran’ın yakın tarihte belki de hiç olmadığı kadar etkin bir aktör haline gelmesi, hatta getirilmesi.

 

 

Nükleer anlaşma

Nükleer anlaşma yoluyla Tahran’ın prangalarını çözen , ’ta doğrudan ve ’da da dolaylı olarak İran’la ortak hareket etmekten geri durmadı.

 

 

İlgilinizi Çekebilir:  Rusya Türkiye’ye temin edilecek S-400'lerin üretimine başladı

Mezhepçi siyaseti daha da yükselten bir İran

krizinde zaten tümüyle İran’ın önceliklerine teslim olan Obama ve ekibi, arkasında bütün coğrafyada rahat bir şekilde at koşturan, mezhepçi siyasetini bölgeye dayatan bir İran bıraktı.

 

 

Üçüncü yükseliş

Tarih, Şiîliğin şu andaki üçüncü siyasal yükselişinde yardımcı etken olarak Obama’nın özel gayretlerine ayrıntılı şekilde yer verecek. Belki de, bir takım yorumcuların bugün şaka yollu söylediği “Obama, ismindeki Hussein şifresinin gereğini yapıyor” cümlesi, geleceğin tarihçileri tarafından ciddiye bile alınacak.

 

 

Stratejik yakınlaşma

Obama yönetiminin İran’la bu aşırı sıcak flörtü, bölgede elbette özellikle ve İsrail’i çileden çıkardı. Bunun sonucunda da, normal şartlarda siyasal anlamda yan yana gelecekleri pek tahayyül edilemeyen bu iki ülke, ‘ortak düşman’ hedefi üzerinden biribiriyle yakınlaştı.

 

 

 

’nin ittifak çabalarının dolaylı sebebi  

Türkiye’nin de Suudi Arabistan ve İsrail’le kurduğu yakın ittifaklarda, ABD’nin dengesiz İran siyasetinin doğrudan etkisi bulunuyor.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın