Obama: “Halep için iyimser değilim”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Kasım 2016 | 21 Safer 1438 Pazartesi 22:02

Peru’daki APEC zirvesi kapsamında Rus Mevkidaşı Vladimir Putin ile görüşen Başkanı Barack Obama, konusunda iyimser olmadığını söyledi. Obama, “Eğitimli ılımlı bile aldıkları toprakları koruyamayabilir” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, görevden ayrılmadan önce Rus mevkidaşı Putin ile belki de son görüşmesinde Halep konusunu ele aldı. Peru’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Liderler Zirvesi kapsamında gerçekleşen görüşmeden sonra konuşan Obama, Suriye’deki kaosun bir süreliğine devam edebileceğini, Rusya ve İran’ın ’e sağladığı destek nedeniyle rejimin muhaliflere yönelik saldırısının güçlendiğini söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Obama-Putin görüşmesinin sadece 4 dakika sürdüğü belirtildi.

Suriye’de kısa vadede iyimser olmadığını belirten Obama, şöyle konuştu:

“Sivil kayıplara, çocukların ölümüne ya da yaralanmasına, okul ve hastanelerin tahrip edilmesine rağmen Rusya’nın ve İran’ın Esed’i ve onun Halep’e yönelik başlattığı acımasız hava hamlesini destekleme kararı nedeniyle, eğitimli ve sorumlu ılımlı muhaliflerin bile ellerindeki toprağı uzun süre boyunca tutmasını görmek çok zor olabilir.”

20 Ocak 2017’de yerini, ABD başkanlık seçimlerinden galip çıkan cumhuriyetçi Donald Trump’a bırakacak olan Obama, Putin’e Suriye’de kan gölüyle ilgili endişelerini ilettiğini, bir ateşkesin olması gerektiğini söylediğini ifade etti.

İlgilinizi Çekebilir:  ÖSO ve Mehmetçik Hatay’ın Afrin sınırına sevkıyatı devam ediyor

“Aşırılıkçı güçler varlığını sürdürecek”

“Bu aşamada durumu çözmek için, tüm tarafların konuyla ilgili düşünme biçimini değiştirmesi gerekiyor” diyen Obama, “Şüphesiz ki, Suriye’nin içinde ve çevresinde aşırılıkçı güçler varlığını sürdürecek. Çünkü, kaos orada bir süreliğine devam edecek” ifadelerini kullandı.

Obama, ABD’ye başkanlık yaptığı dönemde , , , Katar ve Ürdün gibi ülkelere beraber, bazı muhalif grupları eğitip silahlandırmıştı.

“Suriye’ye müdahale stratejik bir hata olacaktı”

Obama, ABD’nin Suriye’de rol alıp almaması konusundaki soru işaretleriyle 5 yıl boyunca uğraştığını söyledi.

ABD Başkanı, Washington’ın Suriye’ye askeri müdahalesinin hukuki zemini olmadığı sonucuna vardığını belirtti ve “ ile ’ı stabilize etme ve ’le mücadele çabaları sürerken, Suriye’ye müdahale ‘stratejik bir hata’ olacaktı” dedi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Bir Yorum Yazın