O prangalar bize de ait Ebru Hanım!

Yazar: Musa Yıldız - Yazının Tarihi: 9 Temmuz 2018 | 25 Şevval 1439 Pazartesi 19:08

Ebru Özkan, ’e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran’da ’deki Ben Gurion Havalimanı’nda İsrail polisleri tarafından haksız olarak gözaltına alınmıştı.

Ebru Hanım!

İzzet, seni orada tutuklu kılan sebepte gizli; zillet ise ayaklarındaki prangalara engel olamayan bizde gizli.

Gizlilik perdesini de yırtmış bir zillet bizimkisi! Düşmanlarının yaptırımları, seni orada tutuklu kılan sebepleri yıkmaya güç yetiremez. Rabbin seninle biz de elimizde olduğu kadarıyla seninleyiz. Mesuliyetin büyüğü güç sahiplerinindir.

 

Arkadaşlar bilmem farkettiniz mi?

Ebru Hanımın tutuklu haldeki fotoğrafına dikkatlice bakın meseleyi özetleyen ayrıntıyı farkedebilecek misiniz?

 

Evet, yerdeki Caca Cola içeceklerinden bahsediyorum. O içecekler ile Ebru Özkan’ın ayağındaki prangalar meseleyi özet geçmiş gibi…

Gelin bakalım o prangalarda ne kadar payımız varmış!

Sadece Cola-Cola içeceklerini içerek ekonomik olarak ’e ne kadar yardım ettiğimizin farkında bile değiliz. Gelin Coca-Cola şirketinin ’de yayımladığı yazıya bir göz atalım.

 

“Coca-Cola İçecek AŞ tarafından 2017 yılında konsolide satış hacminin beklentilere paralel olarak yüzde 4,1 artış kaydettiği bildirildi.

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan yazısına göre, şirketin 2017 yılında konsolide satış hacmi beklentilere paralel olarak yüzde 4,1 artış kaydetti.

Gazlı içecekler yüzde 3,3, gazsız içecekler yüzde 8,5 ve çay kategorilerindeki yüzde 20,9 artış güçlü performans hacim artışına katkı sağlarken, su kategorisinin satış hacmi yüzde 3,2 geriledi. operasyonlarının toplam satış hacmi içindeki payı 2016 yılında yüzde 51 iken, 2017 yılında yüzde 50 olarak gerçekleşti.”(1)

Bu sadece halkı Müslüman olan Türkiye’nin tüketim seviyesi, siz bir de halkı Müslüman olan Orta Doğu ve Orta ülkelerine bakın! -Kaynaktan bakabilirsiniz(1)-

Düşünsenize sadece Türkiye’de kişi başına 159 adet Cola şişesi düşüyor!

2012’de şirketin yaptığı şu açıklamaya bakalım:

“200’ün üzerinde ülkede gösteren Coca Cola Company’nin satış hacmi sıralamasında Türkiye, ilk kez ilk 10 içine girdi. Coca Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Başkanı Galya Frayman Molinas, “Coca Cola Türkiye İçecek, 547 milyon kasa satış yaptı. Güney Afrika ve İspanya gibi ülkeleri geçerek 9’uncu oldu” dedi.

Molinas: “2010 verilerine göre, Türkiye’de Coca Cola ürünlerinin kişi başı tüketiminin yıllık 159 şişe olduğunu belirtti.”(2)

İşte şimdi düşünelim bakalım: O prangalardaki payımız ne kadarmış?

Coca-Cola içmeyerek “Ne elde edebiliriz?” demek yerine, kendimiz için iyi bir alternatif oluşturma arayışına girmemiz gerekiyor. Coca-Cola içeceklerini içmeyerek çok şey elde edebiliriz çünkü; düşmanlarımız ekonomik güçlerini bu şekilde elde ediyorlar. Sadece tüketici değil aynı zamanda üretici de olmalıyız çünkü; ekonomi büyük bir silahtır.

Düşmanlarımız son teklonoji tanklara, savaş uçaklarına ve savaş gemilerine biniyorken bizler; mücadelemiz anlamında bir işlevi kalmamış atlara ve develere biniyor ve heves gidermeye devam ediyoruz.

Düşmanlarımız son model teklonoji araçlarını, silahlarını, araçlarını kullanırken bizler; kılıç, ok vs. kullanmaya ve öğrenmeye devam ediyoruz.

Öz eleştiri yapamayanlar olduğu hataların üzerinde yol almaya devam ederler. Avrupalılar zamanında silah kullanarak topraklarımızı sömürgeleri altına alırlarken; savunma araçlarımız nelerden müteşekkildi?

İlim önderlerimiz teklonojik araçların bid’at olup olmadığını tartışırlarken kâfirler, o teknolojik araçlar ile akidemizi, düşüncelerimizi hatta duygularımızı bile işgal ettiler.

Ve bu gün geldiğimiz noktada ise halen üretici değil sadece tüketici konumundayız. Silahları dışardan satın almak isterken bile izin verdikleri silahları alabiliyoruz. Eskittikleri silahları yüksek bir fiyatla satın alıyor ve yine onların oyunlarına harcıyoruz.

Rusya, her gün savaş araçları ile Suriye’de kardeşlerimizi katlederek deneme yapıyor. Teklonojik araçlarının kontrolünü kardeşlerimizi katlederek yapıyor.

Elma dersem çık armut dersem çıkma!

Acaba zillete ne kadar razı olabiliriz diye kendimizi mi ölçüyoruz…(!) Geçmişte yapılmış olan hataların sıkıntılarını çektik ve halen de çekmeye devam ediyoruz. Unutmayalım ki gelecek nesillerimiz de, bizim yaptığımız hataların sıkıntılarını çekecektir.

Evet, deveye de binelim, ata da binelim, kılıç da kullanalım, ok da atalım ama artık bu güne de yetişebilelim. Düşmanınızı ne kadar iyi tanırsanız onlara galip gelmeye o kadar yakın olursunuz. Onları tanıyıp harekete geçmeliyiz.

Peki harekete geçen oldu mu? Evet oldu elbet fakat bizler bağımsızlık ve hakimiyetten azına razı olmadık, olmayacağız da…

Ebru Hanım için Türkiye’li yetkililerin bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. Bizler orada ayaklarına pranga vurulmuş bir kadın nezninde, prangaya vurulmuş bir Türkiye de görüyoruz. Ya karşı bir misilleme ya da bu zulmü kaldıracak bir girişim…

Son olarak şunu söylemek istiyorum:

Sömürgeyi kaldırma merkezli öğrenelim, bunu çocuklarımıza yaşayarak ögretelim ve zaferin yeni nesil ile nasıl gelebileceğini görelim.

“Zulmedenler nasıl bir inkilapla devrileceklerini pek yakında göreceklerdir.” (Şuara 227)

Musa Yıldız

Kaynak:

1- http://www.bloomberght.com///2086113-coca-cola-icecekin-2017-yilinda-konsolide-satis-hacmi-yuzde-4-1-artti

 

2-http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/547-milyon-kasa-satis-yapti-coca-cola-turkiye-1964-den-beri-ilk-kez-ilk-10-a-girdi-20590196

Bir Yorum Yazın