Nureddin Zengi ile HTŞ arasında yinelenen gerilim

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Ocak 2019 | 26 Rebiülahir 1440 Çarşamba 06:20

Zengi ile HTŞ arasındaki gerginlik Daret İzze’nin teslim alınmasından sonra da devam ediyor. HTŞ beyanat vererek Cephetul Vataniyye ile sorunlarının olmadığını yenilerken, Zengi gurubu diğer grupları ahil etmek için çaba ve tacizlerine devam ediyor.

Dün bazı sosyal hesaplarında Zengi hareketinin Daret izze’ye konuşlandırdığı askeri araçları yayınlandı. Dün eski sınırlarına çekilen Zengi hareketi Batı Haleb “Daret İzze”ye yığınak yapmaya devam ettiği belirtildi.Fetih Medya

İBA ajansının haberine göre, Zengi hareketinin top ve tank atışlarıyla “Daret İzze” kasabasını alması sonucu halktan yaralananlar oldu. Tanıklar, hareketin, savunma örgütlerinin yaralıları çıkarmak için bölgeye girişine mani olduklarını belirtiliyor.

Zengi grubu  HTŞ’ye saldırılarını ve halka yönelik tutuklama işlemlerini sürdürdüğü söyleniyor.

Dün akşam saatlerinde bölgeden alınan habere göre Daret izze tamamen HTŞ’nin kontrolüne girdi. Zengi ise eski sınırlarına geri çekildi. HTŞ halka yönelik bir beyanat yayınladı.

Fetih Medya

“Daret İzze” halkını muhatap alan anons ve yazılı beyanatta halkın can ve mal güvenliğinin sağlandığı, belirtilen zamana kadar evlerinden dışarı çıkmamaları vurgulandı.

Yayınlanan beyanatta Tahriru’ş-Şam’ın halk ile sorunu olmayıp meselenin savaşçılarını katledenlerle olduğunun altı çizildi.

Beyanda şu ifadelere yer verildi:

“Daret İzze’de bulunan  halkımıza:  onları izzetlendirsin. Siz bizim ehlimizsiniz. Biz sizdeniz, siz bizdensiniz. Bizim sizinle hiçbir sorunumuz yok, bilakis bizim sorunumuz, bize saldıranlar ve askerlerimizi öldürenlerledir. Sizden, kimseye bir zarar gelmemesi için evlerinizde kalmanızı istiyoruz.”

Zengi üyelerine de atıfta bulunulan beyanatta, onlardan  bırakıp, evlerinde oturanlara hiçbir zarar verilmeyeceği taahhüdünde bulunuldu. İlgili beyanın sonuç kısmında HTŞ savaşçılarına yönelik şu açıklamalara yer verildi:

“Ey Tahriru’ş-Şam askerleri, size Allah Azze ve Celle’den korkmanızı vasiyet ederiz. Sakın kibir ve gurura kapılmayın. Müslüman ehlinize karşı zelil olun. Halktan kimseyi korkutmayın. Hiçbir eve girmeyin. Size Zengi askerlerine iyi davranmanızı öğütleriz. Sizden eman isteyenlere eman verin. Kendisini size teslim edenleri koruyun. Bağiliklerini sürdürmede ısrar edenleri ise, olgunluğa döndürün.”

Dün HTŞ savaşçıları “Şeyh Berekat” dağını ele geçirmişler. Stratejik bölgenin ardı sıra Daret izze’yi kolayca teslim almışlardı.

Ne olmuştu?

Daret İzze’ye bağlı Telade bölgesinde Zengi milisleri baskın düzenlemiş, HTŞ savaşçılarını katletmişlerdi. Ardından bölgede gerçekleşen çatışma ortamı Pazar günü yayınlanan beyan ile durulmuştu. Zengi mahkemeye çıkarmayı taahhüt ettiği 24 saatlik süreyi yığınak yapma ve bölgeyi kapatmakla geçirdi. Cephetül Vataniyye bayraklı pikaplarla yollara hacizler kurdu. Böylece HTŞ’nin halkasını genişletmeyi murad ediyordu. Süre dolumunda  Zengi anlaşmanın iki maddesini ihlal etmiş hem ele geçirdiği erlerden çıkmamış hem de suçluları teslim etmemişti. HTŞ “Ceraimul Zengi – Zenginin suçları” başlıklı bir bildiri yayınladı. Beyanda bağımsız aktivist Tahir El Ömer ve hanımına yapılan uygunsuz saldırıya da yer verildi.Fetih Medya

Tahir El Ömer kendi Telegram hesabından suskunluğunu bozarak Zengi Milislerinin noktasında kendisine hakaret edip “Allah’a küfür ettiklerini” yazdı.

HTŞ birlikleri harekete geçerek Daret İzze’de tratejik noktalara saldırıda bulundular. Zengi’ye yardım için konuşlanmış Sukur-uş Şam birlikleri kısa sürede dağıtılarak bölge tamamıyle ele geçirildi.
Fetih MedyaZengi tarafından Telade bölgesinde katledilip olayların başlamasına sebep olan savaşçıların cansız bedenleri.

 

Kaynak: Fetih Medya

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın