Nizar Zakka’nın ailesinden kurulacak Lübnan hükümetine çağrı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Ekim 2018 | 21 Safer 1440 Salı 20:05

İran’da casusluk suçlamasıyla tutuklanan Nizar Zakka’nın ailesi, Lübnanlı partilere taahhütlerine bağlı kalmaları çağrısında bulunarak, açıklamasında oğullarının davasının ana olmasını istedi.

Zakka’nın ailesi tarafından yapılan açıklamada, “Bir sonraki hükümetin kurulmasının arifesinde, siyasi partilerin verdiği taahhütleri hatırlatmayı üzerimize bir görev olarak görüyor ve İran hapishanelerinde keyfi bir şekilde tutulan Nizar Zakka’nın davasının bakanlar kurulunun ana gündem olmasını istiyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı;

“Hakikatin yerini bulması ve Nizar’ın vatanına, ailesine iadesini görmezden gelen herkes, suçluyla ilişkisi olduğu konusunda şüpheli konuma düşmüştür. Bu durumda olan kimseler, suçu işleyen ve dar hesapların peşinde olanlarla aynı kefededir. Son üç yılda yapılan hataların düzeltilerek, bir sonraki hükümetin diplomatik ve siyasi kanallar yoluyla Nizar’ın bırakılması için çalışacak bir odası kurmalıdır. Demokratıyla, Cumhuriyetçisiyle ABD Yasama organının Nizar’ın tutuklanmasını kınaması ve onun ismiyle çıkarması, kaçırma eyleminde bulunanlar hakkında avantajını kullanarak serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunması her bir Lübnanlı için utanç vesilesidir. Ki bu süreçte hem parlamentosu hem hükümetiyle Lübnanlı merciler en azından bir mesajı bile yayınlamış olsa, Nizar’ın, sırtını dayayacak ve tutuklu bulunduğu üç yıllık süre zarfında kendisinden çalınan hürriyeti iade etmek için çaba sarf eden bir ülkesi olduğunu hissetmesini sağlayabilirdi. Ayrıca İran Cumhurbaşkanlığı ve hükümetinin Nizar’ın keyfi tutukluğunun hatalı olduğunu itiraf ederek bunu alenen eleştirmesine rağmen Lübnanlı yetkililerin zayıf kalışını mantık kabul etmiyor.”

İşadamı ve bilgi teknolojisi uzmanı Nizar Zakka, İran Kadın ve Aile İşleri Yardımcısının daveti üzerine, 15-18 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleşen “Sürdürülebilir Kalkınmada Kadınlar Uluslararası Konferansı ve Sergisi”ne katılmak için Tahran’a gitti. 18 Eylül’de ülkeden ayrılmak üzere Tahran Havalimanı’na gelen Zakka, İranlı mercilerce tutuklandı.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın