Nijer kolera salgınıyla mücadele ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Ağustos 2018 | 2 Zilhicce 1439 Pazartesi 14:30

Niamey’deki () İnsani İşler Koordinasyon Ofisine (OCHA) göre, ülkenin güney bölgesi Maradi, ay başından bu yana salgınıyla mücadele ediyor. En fazla 1 ila 15 yaşındaki çocukların etkilendiği bölgedeki salgında toplam 993 vaka tespit edildi.

AA’nın haberine göre Bakanı Iliassou Mainassara basına yaptığı açıklamada, toplum kuruluşlarıyla birlikte salgını kontrol altına alma çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Bölgede etkili olan aşırı yağışların açtığı sellerin, salgının yayılma riskini artırmasından endişe ediliyor.

MİLYONLARCA İNSANIN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU

Kolera, 19. yüzyılda milyonlarca kişinin ölümüne neden oldu. Hastalık halen yoksul ülkelerde can almaya devam ediyor. Sağlık Örgütü’ne göre, genelinde her yıl 3 milyon-5 milyon vakaya rastlanıyor, 100 bin-120 bin kişi bu hastalık nedeniyle yaşamını yitiriyor.

Vibrio isimli bakterilerin insanların ince bağırsaklarında parazitlenmesi sonucu oluşan Kolera daha çok içme suyu ve kirli sularla yıkanmış besinler vasıtasıyla bulaşıyor. İshal, karın ağrısı, şişlik ve kusma belirtilerine neden olan söz konusu bakteriler vücuda girdikten 6-48 saat sonra hastalık başlıyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın