Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

New York’ta yaşan Türkler, Doğu Türkistan için sokaklarda

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Şubat 2019 | 5 Cemaziyelahir 1440 Pazar 12:14

Çin yönetiminin ’daki Uygur Türklerine uyguladığı baskıcı politikalar ’nin New York kentindeki Çin Başkonsolosluğu önünde edildi.

 

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) ABD teşkilatı tarafından düzenlenen gösteriye, ABD yaşayan Türkler ve Uygur Türkleri katıldı.

“DOĞU TÜRKİSTAN’A ÖZGÜRLÜK”

Türkiye ve Doğu Türkistan bayrakları ile Manhattan’daki Çin Başkonsolosluğunun karşısında toplanan göstericiler, “Doğu Türkistan’a özgürlük”, “Başını çevirip ilgisiz kalma”, “Uygurları öldürmeyi durdurun” yazan pankartlar ve attıkları sloganlarla Uygur Türklerine yönelik baskıların bir an önce durdurulmasını istedi.

Fetih Medya

“ABDÜREHİM HEYİT HAKSIZ YERE TUTULDUĞU HAPİSHANEDE ŞEHİT OLMUŞTUR”

ABD IGMG Başkanı Ayhan Özmekik, burada yaptığı konuşmada, Çin devletinin uygur Türklerine uygulamış olduğu zulmü kınamak için toplandıklarını belirterek, “Sözlerime başlarken çok hüzünlü olduğumu belirtmek istiyorum. Okuduğu türküler ve söylediği destanlarla mazlum Doğu Türkistan halkının sesi olan sanatçı Abdürehim Heyit haksız yere tutulduğu hapishanede şehit olmuştur. Makamı cennet olsun. Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı asimilasyon ve zulüm politikasının acı bir yansıması olan bu menfur hadiseyi kınıyoruz.” diye konuştu.

Fetih Medya

Özmekik, IGMG olarak dünyanın bütün başkanlarına, başbakanlarına, mektuplar gönderdiklerini belirterek, Doğu Türkistan’daki zulme sessiz kalınmaması çağrısı yaptıklarını dile getirdi.

İnsan hakları ile ilgili bir konferansa katılmak için ’dan New York’a gelen Dünya Uygur Kongresi Genel Başkanı İsa Dolkun da AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır Doğu Türkistan’da dışı zulümler yapıldığını vurguladı.

 

Dolkun, “’den, ABD’den, Türkiye’den ve dünyanın diğer ülkelerinden insanlık namına, hiç günahı olmadığı halde gören, tutuklanan Doğu Türkistan halkına sahip çıkmalarını, Çin’e yaptığı zulümleri durdurması için baskı yapmalarını istiyoruz.” dedi.

Yaklaşık bir saat süren protesto gösterisi, okunan Kur’an-ı Kerim ve duaların ardından sonra erdi.

Fetih Medya

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.