Netanyahu ‘yerleşim’ kararı için Trump’a yalvardı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Aralık 2016 | 24 Rebiülevvel 1438 Cuma 12:43

, topraklarında hukuksuz bir şekilde yerleşim yerleri inşa ederek işgalci politikalarını sürdüren İsrail’in bu faaliyetlerini ‘yasadışı’ olarak tanımak için toplandı. İsrail Başbakanı , önce Başkanı Obama’ya, sonra yeni başkan Trump’a konuyla ilgili talepte bulunarak, “Üstümüzdeki baskıyı azaltın” diye yalvardı.

Birleşmiş Milletler, İsrail’in Filistin’de yıllardır uyguladığı politikasını derhal durdurmasını öngören yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde dün yapılacak ve İsrail’in Filistin’deki ‘yerleşim birimleri’ni ‘illegal’ tanıyacak olan oylama, ertelendi.

Ertelenmesini istedi
Önümüzdeki haftalarda yeniden oylamaya gelecek olan tasarının ertelenme talebinin Mısır’dan gelmesi ise şaşkınlığa neden oldu. Karar tasarısını BMGK’ya taşıyan Mısır, geçtiğimiz günlerde de tasarının istişare edilmesi için oylamanın ertelenmesi talebinde bulunmuştu.
Taslak metinde İsrail’den işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini “derhal ve tamamen” durdurması isteniyordu.
İsrail, 1967’deki ‘Altı Gün Savaşı’ndan bu yana devlet politikasının bir parçası olarak Filistin topraklarına vatandaşlarını yerleştiriyor.

Netanyahu hem Obama’ya hem Trump’a yalvardı
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Obama’yı BMGK’da oylamaya sunulacak Yahudi yerleşim birimlerini illegal sayan karar tasarısını veto etmeye çağırdı.
Obama’nın ardından Trump’a da çağrıda bulunan Netanyahu, uluslararası baskının azaltılması için yardım istedi. Netanyahu geçtiğimiz günlerde Trump’ın ‘İsrail’in iyi bir dostu olacağını’ söylemişti. Netanyahu, şu ifadeleri kullanmıştı: ‘Donald Trump’ı tanıyorum. Tavrının, İsrail’e desteğinin açık olduğunu düşünüyorum. Yahudi devletine, Yahudilere karşı sıcak olduğunu biliyorum. Bununla ilgili soru işareti yok’

İlgilinizi Çekebilir:  Saha Gündemi: 24.05.2018

BMGK’nın kararı ne manaya geliyor?
Karar tasarısına göre ayrıca, İsrail’in 1967 sınırları üzerinde inşa ettiği Yahudi yerleşim birimleri illegal sayılacak. Karar tasarısının onaylanması durumunda İsrail’den başta Doğu ’te olmak üzere Filistin topraklarında Yahudi yerleşim birimlerini “hemen” durdurması ve hukuki yükümlülüklerine bağlı kalması talep edilecek. Karar tasarısının onaylanması için BMGK’nın daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, ve tarafından veto edilmemesi ve geçici en az 9 üyenin onayını alması gerekiyor. İsrail’in Yahudi yerleşim birimleri, Nisan 2014’te Filistin-İsrail barış görüşmelerinin durdurulmasına sebep olan en temel faktörü olarak biliniyor.

Fetih Medya-Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın