Netanyahu: S-300’lere rağmen Suriye’yi vurmaya devam edeceğiz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Ekim 2018 | 1 Safer 1440 Çarşamba 20:10

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rusya Başbakan Yardımcısı Maxim Akimov ile Kudüs’te yaptığı görüşmede, ’nın S-300 sistemi ile Şam’ı silahlandırmaya karar vermesine rağmen, İsrail’in Suriye’deki düşman hedefleri vurmaya devam edeceğini söyledi.

Netanyahu, görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Akimov’a, İsrail’in, İran’ın Suriye’de varlık kurma ve Lübnanlı milislerine sofistike silahlar gönderme girişimlerine yanıt vermeye devam edeceğini dile getirdiğini aktardı.

Netanyahu, “İsrail, Moskova’nın S-300 ile Şam’ı silahlandırmaya karar vermesine rağmen, İsrail’i yok etme niyetlerini ifade eden İran ve ona bağlı güçlere karşı, kendini savunma ilkesine dayanarak, Suriye’deki meşru faaliyetlerini sürdürmeye kararlı” dedi.

Akimov’un ziyareti, 17 Eylül’de Suriye’de askeri uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yapılan ilk üst düzey ziyaret oldu. Netanyahu, “Ben mantık ve iyi niyetle Rusya ile İsrail orduları arasındaki iyi koordinasyonun sürdürülmesini sağlayacak bir çözüme ulaşabileceğimize inanıyorum” dedi.

Netanyahu, geçtiğimiz günlerde düzenlenen haftalık kabine toplantısı sırasında yaptığı konuşmada ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir ile iki ülke arasındaki koordinasyonu görüşmek üzere yakında bir araya geleceğini söylemişti.

Bu, gerginliğin ardından iki lider arasında gerçekleşecek ilk yüz yüze görüşme olacak. Putin ve Netanyahu, Rus uçağının düşmesinden bu yana telefon dışında görüşme gerçekleştirmemişti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın