Netanyahu: S-300’lere rağmen Suriye’yi vurmaya devam edeceğiz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Ekim 2018 | 1 Safer 1440 Çarşamba 20:10

İsrail Başbakanı Binyamin , Rusya Yardımcısı Maxim Akimov ile ’te yaptığı görüşmede, ’nın S-300 füze sistemi ile Şam’ı silahlandırmaya karar vermesine rağmen, İsrail’in Suriye’deki hedefleri vurmaya devam edeceğini söyledi.

Netanyahu, görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Akimov’a, İsrail’in, İran’ın Suriye’de varlık kurma ve Lübnanlı Hizbullah milislerine sofistike silahlar gönderme girişimlerine yanıt vermeye devam edeceğini dile getirdiğini aktardı.

Netanyahu, “İsrail, Moskova’nın S-300 füze savunma sistemi ile Şam’ı silahlandırmaya karar vermesine rağmen, İsrail’i yok etme niyetlerini ifade eden İran ve ona bağlı güçlere karşı, kendini savunma ilkesine dayanarak, Suriye’deki meşru faaliyetlerini sürdürmeye kararlı” dedi.

Akimov’un ziyareti, 17 Eylül’de Suriye’de Rus askeri uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında yapılan ilk üst düzey ziyaret oldu. Netanyahu, “Ben mantık ve iyi niyetle Rusya ile İsrail orduları arasındaki iyi koordinasyonun sürdürülmesini sağlayacak bir çözüme ulaşabileceğimize inanıyorum” dedi.

Netanyahu, geçtiğimiz günlerde düzenlenen haftalık kabine toplantısı sırasında yaptığı konuşmada ise, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile iki ülke arasındaki koordinasyonu görüşmek üzere yakında bir araya geleceğini söylemişti.

Bu, gerginliğin ardından iki arasında gerçekleşecek ilk yüz yüze görüşme olacak. Putin ve Netanyahu, Rus uçağının düşmesinden bu yana dışında görüşme gerçekleştirmemişti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın