Netanyahu, Kudüs’ü Yahudileştirme adımlarına hız verdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2018 | 29 Şaban 1439 Salı 07:45

: Nazir Mecli

İsrail’in ‘Kudüs’ün Kurtuluşu’ olarak adlandırdığı kutlamaların 51. yılında, yani 1967 Savaşı sonucu ’nın kuzeyi, Gazze Şeridi, Mısır’daki Sina ve Suriye’deki Golan Tepeleri’ni kapsayan işgalin yıldönümünde dün coşku zirve yaptı. Tel Aviv hükümeti, rutin toplantısını resmi ofis yerine Kudüs müzesinde düzenledi. Başbakan Binyamin Netanyahu, kutsal şehrin kimliğinin ortadan kaldırıldığını belirterek Filistinlilerin başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurma ümidini kırmaya çalıştı. Netanyahu konuşmasında şunları söyledi:

“Yeruşalim Günü’nün (Kudüs Günü) yıldönümünü Tevrat ülkesinin müzesinde kutluyoruz. Çünkü bunun için çok iyi bir nedenimiz var. Yeruşalim ismi Tevrat’ta 650 kez geçiyor. Bunun nedeni basit; Yeruşalim, 3 bin yıldır yalnızca ama yalnızca halkımızın başkenti. Buraya dönmeyi, yeniden inşa etmeyi ve iki parçayı birleştirmeyi hayal ettik. Bugün yaptığımız da tam olarak bu.”

Bu yılki etkinliği önceki yıllardan ayıran bir özelliği olduğuna dikkat çeken Netanyahu sözlerini şöyle sürdürdü:

“İsrail bu hafta, dünyanın en büyük süper gücü olan dostumuz Washington’ın Büyükelçiliği’ni taşıma kararıyla gerçekten kutsanacak. Başkanı Donald Trump, Yeruşalim’i İsrail’in başkenti olarak tanıyacağına söz vermişti. İşte sözünü yerine getiriyor. Bu, sözünü tuttuğunu göstergesidir. Elbette ki bugün ve yarın kutlamaya devam edeceğiz. Bu, kutlanması gereken bir olaydır. ’nin ardından Guatemala ve Paraguay’ın da büyükelçilikleri Kudüs’e taşınacak. Bu adımı takip edecek başka ülkeler de mevcut.”

Netanyahu hükümeti, Kudüs’ün yeniden imar edilmesi, doğu, batı, güney ve kuzeyden geliştirilmesi ve geçmişinin ortaya çıkarılarak geleceğinin inşa edilmesi için alınan birçok yeni kararı açıkladı. Söz konusu kararların başında ‘Kudüs’ün İsraillileştirilme’ projelerine 600 milyon dolar tahsis etmek oldu. Geçmişte projeye milyarlarca dolar ayrılmış ancak planlanan netice elde edilememişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yolda zorlular olduğunu biliyorum. Söz konusu zorluklar, çeşitli şekillerde 70 yıldır varlığını sürdürüyor. 1948’den son yıllara kadar buna direndik. Bundan sonra da devam edeceğiz. Bizler Kudüs’e bağlıyız. Bu bizim varlığımızın, dünyevi ve manevi işimizin bir parçası. Tüm bakanların bugünlerde gerçekleşen büyük olaylardan oldukça etkilendiklerinden eminim. Bizler peygamberimizin ‘Ey Yahudiler, sizler nesilden nesle sonsuza dek Yeruşalim’de kalacaksınız’ sözünü uyguluyoruz. Bayramın kutlu olsun Ey Kudüs!”

Netanyahu, konuşmasını genel sorunlar ve felaketlere dayandırdı. Benzer içerikteki konuşmalar Netanyahu ve selefleri tarafından farklı üsluplarda daha önce de yapıldı. Her yıl ‘Yeruşalim’in Kurtuluşu’ kutlamalarında varlıkları göz ardı edilse de şehrin diğer ortaklarının duyduğu endişe nedeniyle Kudüs bir kışlaya dönüşüyor. Eğer uzaklaştırılır, kuşatılır, bastırılıp susturulurlarsa Mescid-i Aksa ve İslam kentinin diğer tüm simgeleri, Kıyamet Kilisesi ve diğer simgeleri, çekilen acılar, her şey onların adını ve Araplıklarını haykırır.

‘Tarihi olay’ münasebetiyle dün yayınlanan İsrail Kudüs’ü Enstitüsü istatistiklerine göre Kudüs’teki Filistin nüfusu şu an yüzde 38. Ancak Haaretz gazetesi nüfusun gerçekte yüzde 41’e ulaştığını teyit eden uzmanların tahminlerini yayınladı. İsrail hükümeti altındaki Doğu Kudüs’ü Batı Kudüs’e ilhak ederek tek bir şehir olarak birleştirme kararı aldığında Kudüs’teki Arapların oranı yüzde 25’di. Sonraki İsrail hükümetleri kent nüfusunun yüzde 28’i geçmemesi için ellerinden geleni yapmaya karar verdi.

İsrail kaynaklı benzer istatistikler, İsrail şehirleri arasındaki en yüksek yoksulluk oranının yüzde 46 ile Kudüs’te olduğunu ortaya koydu. (İsrail’deki yoksulluk oranı ortalama yüzde 22) Kudüs’teki işsizlik ise diğer şehirlere oranla çok daha fazla İsrail genelinde işsizlik ortalama yüzde 19 iken Kudüs’te bu oran yüzde 41. İstatistikler, İsrail’deki kişisel güvenlik düzeyi yüzde 81 iken Kudüs’te bu oranın yüzde 71’e düştüğünü ortaya koydu.

Kudüs Yahudi göçü nedeniyle daha da kötüye gidiyor…

Tel Aviv hükümeti, şehirdeki çirkin Yahudileştirme projelerine, Müslümanların ve Hıristiyanların ibadet özgürlüğünün kısıtlanmasına, ve yetkililer tarafından gerçekleştirilen saldırılarında herhangi bir azaltmaya gitmiyor. İsrail, Kudüs işgalini sürdürmeyi ve Arap umutlarını yok etmeyi planlıyor. Gerçekliğe karşı çıkarak yapay bir birlik sağlamaya uğraşıyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın