Netanyahu: Erken seçime gitmek yanlış ve gereksiz

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Kasım 2018 | 10 Rebiülevvel 1440 Pazar 21:54

Haftalık olağan kabine toplantısı öncesi konuşan İsrail Başbakanı Binyamin ’nun gündeminde erken tartışmaları vardı.

Netanyahu’nun liderliğini yaptığı koalisyonda, Savunma Bakanı Avigdor Liberman’ın istifasının ardından yaşanan çatlaklar nedeniyle ülkede erken seçim gündemdeki yerini koruyor. Başbakan Netanyahu ise üyelerini bir arada tutarak, sağcı hükümetin seçimlerin normal süresi olan Kasım 2019’a kadar ayakta kalması için çabalıyor.

“AYNI HATALARIN TEKRARLANMASI İÇİN HER ŞEYİ YAPMALIYIZ”

Kabinedeki açıklamasında erken seçime karşı olduğunu yineleyen Netanyahu, “Güvenliğimiz için hassas bir dönemde seçime gitmek gereksiz ve yanlış. Hepimiz 1992’de ve 1999’da neler olduğunu hatırlıyoruz. ‘Oslo ve İntifada’ felaketlerini yaşadık. Aynı hataların tekrarlanmaması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.” dedi.

Başbakan Netanyahu’nun bu akşam koalisyon ortaklarından Kulanu (Hepimiz) Partisi lideri ve Maliye Bakanı Moşe Kahlon ile görüşmesi bekleniyor.

Bu görüşmenin ardından erken seçime gidilip gidilmeyeceğinin büyük ölçüde netleşeceği yorumları yapılıyor.

SAVUNMA BAKANI LİBERMAN’IN İSTİFASI

Eski Savunma Bakanı Avigdor Liberman, altındaki Gazze Şeridi’nde yaşanan son gerginliğin ardından İsrail ile Filistinli arasında sağlanan ateşkesi eleştirerek, çarşamba günü görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Mecliste 5 sandalyeye sahip İsrail Evimiz Partisi lideri Liberman’ın istifasının ardından bir diğer koalisyon ortağı Evi Partisi milletvekillerinden Shuli Moale, “Savunma Bakanlığını Naftali Bennett ve partisi Evi’ne vermenin zamanı geldi. Eğer Bennett bu göreve getirilmezse partimiz koalisyon hükümetinin parçası olmaya devam etmeyecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Netanyahu ile Bennett, cuma günü koalisyonun geleceğini görüşmek üzere bir araya gelmiş, İsrail basınına konuşan Yahudi Evi Partisinden adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili görüşmenin anlaşmazlıkla sonuçlanması sebebiyle iki liderin erken seçim kararı aldığını ileri sürmüştü.

Başbakanın partisi Likud ise erken seçim kararı alındığı yönündeki iddiayı yalanlamıştı.

Netanyahu liderliğindeki 6 partili koalisyon 120 sandalyeli İsrail meclisinde 66 milletvekiliyle temsil ediliyordu. Liberman’ın istifası ile koalisyon hükümetinin sandalye sayısı güven oyu için gereken sayı 61’e düşmüştü.

İsrail’de normal koşullarda seçimlerinin Kasım 2019’da yapılması planlanıyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın