NATO’nun Trident Juncture tatbikatı Norveç’te başladı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Ekim 2018 | 16 Safer 1440 Perşembe 20:17

’nun Savaş’tan bu yana en büyük tatbikatı olan ‘Trident Juncture 18’ Norveç’te başladı- Tatbikata 50 bin , 250 uçak, 65 gemi ve 10 bin araç katılıyor- Katılımcılar tüm müttefiklere kolektif taahhüt eden ittifakın 5’inci maddesini ‘hayali’ ancak ‘gerçekçi’ bir senaryoyla canlandırıyor

NATO’nun 29 müttefiki ve bazı ortaklarıyla düzenlediği “Trident Juncture 18” tatbikatı Norveç’te başladı.

Soğuk Savaş’tan bu yana ittifakın en büyük ve kapsamlı askeri tatbikatı olan “Trident Juncture 18” 25 Ekim-7 Kasım arasında yapılacak. Tatbikata 50 bin asker, 250 uçak, 65 gemi ve 10 bin araç katılıyor.

Kuzey ve ’nın farklı yerlerinden ağustos ayında harekete geçen tüm askeri personel ve halihazırda Norveç’e ulaşmış durumda.

Tatbikat, NATO’nun Napoli’deki Müşterek Kuvvet Komutanlığı Komutanı Oramiral James G. Foggo tarafından yürütülüyor.

– 5’inci madde canlandırılacak

NATO üyesi 29 ülke ve ortaklar ve İsveç’in katılacağı tatbikat yoğun olarak Norveç’te yürütülüyor.

Ancak deniz tatbikatı için Kuzey Atlantik ve Baltik Denizi, hava tatbikatları için de Finlandiya ve İsveç’in hava sahaları kullanılıyor.

Katılımcılar tüm müttefiklere kolektif savunma taahhüt eden ittifakın 5’inci maddesini “hayali” ancak “gerçekçi” bir senaryoyla canlandırıyor.

Senaryoda “Güney ” ile “Kuzey ”, müttefik Norveç’e yönelik bir senaryosu çerçevesinde savaşıyor.

Tatbikat, bir ittifak üyesi saldırıya uğradığında NATO güçlerinin hızlı bir şekilde saldırı altındaki müttefikin “egemenliğini tekrar inşa etmek” için harekete geçme kabiliyetini ölçmeyi amaçlıyor.

 

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın