NATO Genel Sekreteri, perşembe günü Türkiye’ye geliyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Eylül 2016 | 5 Zilhicce 1437 Salı 11:52

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in 8-9 Eylül tarihlerinde 2 günlük temaslarda bulunmak üzere ’ya geleceği belirtildi. Stoltenberg’in ziyaretinin için kritik önemdeki Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında ’in ile sınır komşuluğuna son verilmesinin ardından gerçekleşiyor olması dikkat çekti.

Perşembe ve cuma günleri Ankara’ya gelecek olan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in iki gün boyunca çeşitli temaslarda bulunacağı belirtildi. Stoltenberg’in temaslarının devam eden Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında DAEŞ’in son günlerde yoğun şekilde geriletilmesi, Türkiye’nin desteklediği ÖSO’nun da yeni toprak kazanımları ve güvenli bölge tartışmaları çerçevesinde gelişeceği tahmin ediliyor. Öte yandan NATO üyesi olan Türkiye’nin son operasyonlar kapsamında DAEŞ ile sınır komşuluğu halinin sona ermesi NATO’nun da artık bir terör örgütüyle sınır komşusu olmadığı anlamına geliyor. Türkiye’nin sığınmacı politikasının da diğer temas konularından biri olması bekleniyor.

Öte yandan girişiminin ardından Türkiye ile ilişkilerin gerildiği Birliği’nin Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de 9 Eylül’de Türkiye’de olacak. AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile birlikte Türkiye’ye gelecek olan Mpogherini’nin son dönemde yaşanan vize serbestisi tartışmaları ve karşılığında Türkiye’nin sığınmacı anlaşmasını askıya alabileceğini açıklamasıyla oluşan gerginliği yatıştırmak amacıyla çeşitli temaslarda bulunması bekleniyor. AB, vize serbestisi ve AB üyeliği konularında gelişmeler yaşanması için Türkiye’nin anti-terör yasalarının değişmesi gerektiğini belirten açıklamalar yapmıştı. Ancak Türk yetkililer bu konunun kırmızı çizgilerden biri olduğu konusunda ısrar etmeye devam ediyor. Türkiye, vize serbestisi Ekim ayına kadar sağlanmazsa AB ile imzalanan sığınmacı anlaşmasını askıya alabileceğini belirtmişti.

Bu konular hakkında yakın temaslarda bulunmak üzere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 7 Eylül’de düzenlenecek Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu Toplantısı’na katılmak üzere Strasbourg’a gidecek.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın