NATO , DAEŞ bahanesiyle Irak’a yerleşiyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Şubat 2017 | 9 Cemaziyelevvel 1438 Pazartesi 06:53

Üyesi olmasına rağmen ’nin ile mücadelesine bu zamana kadar destek vermeyen ’ta üs kurmaya hazırlanıyor. ’un DAEŞ ile mücadele bahanesiyle Irak’ta üs kuracak olması bölgede siyasi istikrarsızlığa sebep olacak bir gelişme olarak değerlendiriliyor.
Türkiye’nin DAEŞ ile mücadelesine askeri ve siyasi destek vermeyen NATO, Irak’ta DAEŞ ile mücadele kapsamında kurmaya hazırlanıyor. Alınan bilgilere göre, Iraklı güçlere askeri eğitim vermeye hazırlanan NATO, programı ‘Barış ve Güvenlik İçin Bilim Programı’ öncülüğünde gerçekleştirilecek.
ordusunda görevli Binbaşı Gheorghe Dragos, NATO’nun Iraklı güvenlik güçlerinin gelecek görevlerini daha iyi bir şekilde gerçekleştirmeleri için Irak’taki eğitimcilerin çalışma planlanması, geliştirilmesi ve yürütülmesi talebinde bulunduğunu ifade etti. Dragos, “Bizim bu konudaki asıl hedefimiz, eğitim alanların diğer öğrencilere el yapımı patlayıcıların nasıl etkisiz hale getirileceğini öğretmek için gerekli bilgi ve becerileri kazandırarak kaliteli eğitim uygulamak. Bu nedenle sorumluluğumuz son derece büyük. Çünkü, öğrencilerimiz savaşçıdır ve eğitimden sonra savaşacaklar” dedi.
İspanyol ordusunda görevli Albay Juan Enrique Gomez Martin ise görevlerinin patlayıcılarla mücadele konusunda NATO’yu desteklemek olduğunu kaydederek, “El yapımı patlayıcılar, düşük maliyetli silahlardır, elde etmek oldukça kolaydır ve son derece de etkilidirler. Korkuyu ve ü ateşlemenin yanında insanların ölümüne de neden oluyor. Bu patlayıcılara karşı mücadele vermek zorundayız ve bu da bizim merkezimizin görevi” ifadelerini kullandı.
‘Fırat Kalkanı Harekatı’ kapsamında ’nin kuzeyindeki hedeflerine operasyonlar düzenleyen Türkiye’ye NATO’nun askeri destek vermemesi tepkilere neden olmuştu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın NATO’dan askeri destek gelmemesini eleştirerek “İncirlik’i kapatma hakkı bizim elimizde. Ama önce şartlar değerlendirilir” diye konuşmuştu.

İlgilinizi Çekebilir:  İsrail İHA'sı Suriye sınırında düştü

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın